Onko joku tullut raskaaksi Cerazette pillereiden aikana?
Kiitos. Itselläni alkoi kuukautiset, aloitin pillerit ja vuoto loppui kahden päivän jälkeen. Onko normaalia?
Kommentit (5)
Söin Cerazetteja viisi vuotta ja kuukautiset oli kai kerran. Cerazettien kanssa on kuulemma ihan yleistä että kuukautiset jää pois. Mä testailin kyllä paljon alussa kun en ollut tottunut.
Meidän nuorimmainen sai alkunsa vaikka Cerazettet oli käytössä ja tuttavista löytyy kolme muuta joille oli käynyt näin. Ja tosiaan mitään unohjteluita tms ei ollut.
Luulen kuitenkin että toi vuoto on johtunut niistä pillereistä. Minulla oli sama juttu, alotuksen jälkeen muutaman päivän vuoto joita luulin kuukautisiksi, mutta eivät olleet. Oikeat kuukautiset alkoivat vasta kun imetys oli lopetettu.
Ei ole niin väliksi, kun on kipua ja reilua vuotoa yleensä. ;) Pitää varmaan testata ehkäpä oman mielenrauhan vuoksi ja sitten uskoa, että vihdoinkin mut toivottavasti on vapautettu piinallisista kuukautisista. Se olisikin ihanaa! ;D
jatkan edelleen cerazettea, vaikka en enää imetä. Niitä saa syödä kuinka kauan tahansa, ja kuukautiset pysyvät enimmäkseen poissa. Olisi jo ottanut sterilisaation, mutta kun lääkäri kertoi, että kk palaa, päätin pysyä cerazetteissa. Ainoa puoli on muistaa ottaa se joka ilta.
Siis jos olisin raskaana, en olisi pillereiden vuoksi kylläkään raskautunut varsinaisesti, mutta voiko vuodottomuus johtua pillereiden aloituksesta? Vai pitäiskö kuitenkin varalta testata, kondomi käytössä ennen pillereiden aloitusta. Vuotoa tuli vain kaksi päivää tosiaan.