Lapseni ei tykkää olla päiväkodissa
Tänään oli radiossa jostain tilaustutkimuksesta, missä tutkija kertoi saaneensa tulokseksi, että valtaosa lapsista tykkää olla päiväkodissa. Jutun lopussa paljastui, että tulos tuli siitä, että tämä niinsanottu tutkija oli kysynyt vanhemmilta, luulevatko nämä lastensa tykkäävän olla päiväkodissa. Tutkija oli sitä mieltä, että vanhempien arvio lapsensa tykkäämisistä tai ei-tykkäämisistä on luotettava,
Toisaalta monissa tutkimuksissa on osoitettu, että vanhemmat havaitsevat vain noin puolet lastensa kipulääkitystä vaativasta kivusta. Siis jopa kovaa fyysistä kipua vanhemmat havaitsevat vain puolet siitä mitä lapsilla on.
Olen ajatellut, että lapseni tykkää olla päiväkodissa. Tulin nyt ensimmäistä kertaa kysyneeksi asiaa lapselta suoraan: "ykkäätkö olla päiväkodissa". Vastaus oli: "En tykkää."
Varmistin vielä kysymyksellä: "mitä mieltä olet päiväkodissa olemisesta?" Vastaus oli: "Siellä ei ole mukavaa."
Kommentit (11)
ei vaivauduta kysymään suoraan lapsilta itseltään?!
Uskomatonta ja valitettavaa :/
t. ap
Olen ajatellut, että lapseni tykkää olla päiväkodissa. Tulin nyt ensimmäistä kertaa kysyneeksi asiaa lapselta suoraan: "ykkäätkö olla päiväkodissa". Vastaus oli: "En tykkää."
Varmistin vielä kysymyksellä: "mitä mieltä olet päiväkodissa olemisesta?" Vastaus oli: "Siellä ei ole mukavaa."
Olisiko lapsen vastaus ollut sama viime viikolla ja onko se sama ensi viikolla.
Uskomattominta jutussasi oli että nyt vasta ensi kerran kysyit lapsesi mielipidettä asiasta. Teillä ei taideta paljon keskustella.
sillä minullla on vuosien kokemus omien ja hoidetttavien kanssa.
On selvää, mikä sopii yhdelle, ei ehkä sovi toiselle.
Oma lapseni itki aamuisin, eikä halunut mennä päiväkotiin. Lopulta nelivuotias kertoi kuinka isommat tytöt ottivat hänestä kotileikkiinsä lapsen ja kantoivat pitäen vatsasta. Kipua oli tuntunut eikä lapsi halunut mennä leikkiin.
Kukaan ei ollut nähtävästi huomannut tilannetta vaikka kyse ei ollut yhdestä kerrasta. Arka lapseni ei ollut mennyt tätien kuo - jostain syystä.
Kerroin huoleni päiväkotiin ja toivoin ettei tytön tarvitsisi osallistua sellaiseen leikkiin, jossa roikotetaan vatsasta.
Kun olen päiväkodissa työssä, ja jos ryhmässä on lapsi/lapsia jotka tönivät ohimennessään, heittävät tumput ja hatun pukemistulanteessa, potkaisevat leikin hajalle, heittelevät tavaroita, huutavat äänekkäästi jne. en ehdi eikä työkaveritkaan aina väliin. Jotkut lapset eivät halua päiväkotiin kovaan menoon ja tuupittavaksi jopa lyötäväksi.
On aina lapsia jotka eivät jäisi päiväkotiin. Joskus ovi lukkoonkin ettei karkaa vanhemman perään.
Aina ei henkilökunta ole kovin innostunut tekemään ylimääräistä jotta lapsi jäisi aamulla päiväkotiin. Toki koko henkilökunta ei ole vielä aamulla paikalla, kun iltavuorolainen tulee myöhemmin ja toinen aamuvuorolaisisrta jakaa aamupalaa. Mutta olen kuullut, kun pieni lapsi itki äitiään ensimmäisenä hoitopäivänään - Mitä sä siinä huudat, ei se auta yhtään. Mitenköhän hoitaja haluaisi että vastaavassa tilanteessa hänen lapselleen sanottaisiin tai toimittaisiin.
Onnistuneita päiväkotivuosia on monelle lapselle kertynyt. Silti joukossa on niitä, jotka eivät halua mennä päiväkotiin.
olisi sentään luotettavampaa kuin em. vanhempien luuloista vedetyt johtopäätökset lapsen mielipiteistä.
Välttämättä vastaus ei ole sama ensi viikolla tai seuraavalla. Taidankin kysyä säännöllisesti tästä eteenpäin.
Mielestäni meillä keskustellaan ihan normaali määrä. Yleensä kysyn joka kerta päiväkodista yhdessä lähtiessä, millaista on ollut. Yleensä lapsi vastaa: "Ihan kivaa", mutta yleensä hän ei halua keskustella päiväkodista enempää, esim. ei suostu kertomaan mitä on ollut ruokana tai kenen kanssa on leikkinyt yms. mitä kyselen. Mutta juuri tähän tyyliin en ole aiemmin kysynyt, että tiedustelisin mitä mieltä lapsi on yleisesti ottaern päiväkodissa käymisestä.
t. ap
Ja tämä olisi mielestäsi luotettavaa tutkimusta?
Olen ajatellut, että lapseni tykkää olla päiväkodissa. Tulin nyt ensimmäistä kertaa kysyneeksi asiaa lapselta suoraan: "ykkäätkö olla päiväkodissa". Vastaus oli: "En tykkää."
Varmistin vielä kysymyksellä: "mitä mieltä olet päiväkodissa olemisesta?" Vastaus oli: "Siellä ei ole mukavaa."Olisiko lapsen vastaus ollut sama viime viikolla ja onko se sama ensi viikolla.
Uskomattominta jutussasi oli että nyt vasta ensi kerran kysyit lapsesi mielipidettä asiasta. Teillä ei taideta paljon keskustella.
Taidankin kysyä säännöllisesti tästä eteenpäin.
Ne muutkin vanhemmat perustavat mielipiteensä keskusteluihin lapsensa kanssa ja lastensa käytöksen seuraamiseen. ;-D Ei niitä hatusta vedetä
Minusta teidän kannattaisi aidosti keskustella mikä siellä päiväkodissa on kurjaa ja mistä lapsi ei tykkää. Voisiko jonkun asian siellä muuttaa että lapsi viihtyisi paremmin?
Se että lapsesi ei aina tykkää tai viihdy on aika normaalia. Huolestuttavammalta kuulostaa ettei lapsesi halua puhua mitään päiväkodista, tai päivistään siellä.
Ja isompi taas saattaa johdatella.
Omat lapseni ovat viihtyneet päiväkodissa, näen sen kun ovat iloisessa leikissä kun heitä haen. Toki joskus on huonompiakin päiviä, jos on mennyt sukset ristiin kaverin kanssa.
Kyllä minusta on ihan luonnollista, että parhaiten silti viihtyy kotona.
vanhemmiltaan kysytään kovasta kivusta, vanhemmat (perheessä käytyjen keskustelujen perusteella!) arvioivat lastensa kokevan vain noin puolet siitä kivusta, mitä lapset oikeasti itse kertovat kokevansa.
Luulisi, että kipu on sen verran selvä asia, että se on helpompi kysyä lapselta kuin se, tykkääkö lapsi olla päiväkodissa. Eli todennäköisesti vanhemmat tietävät lastensa mielipiteistä päiväkotia kohtaan vielä vähemmän kuin lastensa kovasta kivusta.
t. ap
omituinen.
Kysyttäisiin ennemmin joltain, joille päiväkodin arki on kaikkiaan tuttua. Miksei tehdä tutkimusta päiväkodin henkilökunnalla ja kysytä monik toisi alle 3v lapsensa päivähoitoon, jos kotihoito olisi myös aito mahdollisuus. Se olisi kuvaavampi mittari.
ja kun kyselen, että miksi, niin useimmiten syy on: "kun hait liian aikaisin ja meillä jäi leikki kesken"...
Että semmoista.
sanovat ehkä kerran kahdessa viikossa että päiväkodissa ei ollut kivaa, muina päivinä on joko tosi kivaa tai ainakin kivaa. Jos itse olisin töissä noin tyytyväinen, olisin tosi onnellinen.
Toki hän sinne menee, leikkii mielellään ja on hänellä siellä hauskaakin, mutta jos hän saisi päättää, niin mieluummin olisi kotona kuin päiväkodissa. Päiväkotiin meno on hänelle sama juttu kuin vähän isommille kouluunmeno. On pakko mennä ja sopeutua, vaikkei oikeasti huvittaisikaan.