Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko isovanhempasi osallistuneet sotaan? Missä päin he asuivat?

Vierailija
06.05.2008 |

Isäni isä oli rintamalla, kaikissa kolmessa sodassa + kansalaissodassa. Hän taisteli Kannaksella.

Isäni äiti ei osallistunut sotaan lasten takia vaan he lähtivät kaksi kertaa evakkoon ja palasivat rauhan aikana takaisin Jääskeen ja löysivät kotikylän poltettuna :( Uuden talon ehtivät rakentaa ennen kuin tuli lopullinen lähtö. Isäni syntyi evakkomatkalla ja hän oli 3 vuotias, kun tuli lopullinen lähtö.

Setäni osallistui lapinsotaan parikymppisenä.

Äitini isä oli rintamalla, ei kuitenkaan Kannaksella. Äitini ei tiennyt asiasta enempää, kun joskus kysyin. Isoisä ei noista asioista paljoa jutellut.

Äitini äiti oli lottana.

Äitini suku on Kaakkois-Suomesta kotoisin.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
06.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset


Toinen isoisäni oli hetken rintamalla, mutta pääsi takaisin kotiin koska terveys ei kestänyt. Isoäitini oli kotona lasten kanssa&huolehti talon töistä, ei lotta tmv. toiminnassa mukana.



Toinen isoisäni oli vasta pikkulapsi, ja toinen isoäitini hänkin vasta tyttönen.

Vierailija
2/4 |
06.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toinen isoäiti oli lottana, ei ollut tavannut isoisääni (joka ei ollut sotimassa) vielä tuolloin. Isoäiti ei koskaan puhunut lotta-ajoistaan, puvunkin oli hävittänyt. Johtui ilmeisesti 50-60-lukujen " lottahalveksunnasta" .

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
06.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

äidin äiti oli kotona odottamassa sulhasta, joka tuli takaisin terveenä, ne rupesivat odottamaan lasta ja sitten pitikin takaisin rintamalle. Takaisin tuli mutta oli kranaatinsirpale polvessa ja muutama varvas hukassa, oli jäänyt venäläisen panssarivaunun alle.

Vähän myöhemmin tuli taas kutsu, mutta jalkapuolena ei suostunut lähtemään ja piilotteli metsässä helsinkiläisen kaverin kanssa vuoden, jonka jälkeen jäivät kiinni ja paappa sai armahduksen mutta kaveri ammuttiin. Jäi iänikuiset arvet, ei puhunut siitä koskaan vaan oon kuullut mummulta.

Vierailija
4/4 |
06.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja toisen isoisän isä osallistui kansalaissotaan. Välttyi täpärästi kohtaamasta punakaartin, joka oli tulossa teloittamaan häntä. :o

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kolme viisi