Äitini muistaa melkein joka vierailulla sanoa:
Kuinka lapsenlapset ovat rakkaampia, kuin omat lapset :(
Ja sen olen kyllä saanut aina tuntea... Tekisi mieli vastata aina, että, " Ja isovanhemmat on rakkaampia, kuin omat vanhemmat!"
Kommentit (4)
rakastaa lapsenlapsissaan niitä vauvoja, jotka heillä itsellään aikanaan oli. Ainakin meidän lasten isovanhempien jutuista tulee välillä sellainen fiilis, että hahmottavat lapset lähinnä omien mielikuviensa kautta kuin sen kautta, minkälaisia lapsemme ovat.
Tarkoittaa sitä, että isovanhemmat saavat nauttia lapsenlapsistaan ilman äitiyden ja isyyden velvoitteita ja vastuuta.. Tarkoittaa siis, että äitisi on iloinen saadessaan olla mummo!
Omakin äitini on sanonut, että jos mahdollista, lapsenlapset ovat vielä omia lapsiakin rakkaampia. Ja olen ollut vain hyvilläni. Olen aina tiennyt olleeni rakastettu lapsi, ja nyt omien lasten myötä olen asiasta vieläkin vakuuttuneempi.
Olen aanut kuunnella tuollaisia letkautuksia koko ikäni.
Mitään positiivista ei äitini suusta kuulu eikä olla ikinä juteltu kunnolla yhtään mistään.
ap