miten saada 16v. pojan huone HAJUTTOMAKSI?
siis niin karmea paha lemu siellä AINA..
jos on vieraita tulossa tms., tai itseasiassa, ihan aina, käsken pitämään oven kiinni, ettei se saatanallisen kuvottava haju leijaile sieltä ja saastuta koko kotia..
olisikos joku hyvä hajustin tms??
help?
olen tuumannut, että kun poika muuttaa pois kotoa, ja tyttö perii sen suoneen, niin se on rempattava lattiasta kattoon, että sen kuvottavan hajun saa pois.
itse en käy siellä huoneessa, en pysty.
ja ikkunaa herra ei suostu pitämään auki!
Kommentit (16)
Jos et edes käy huoneessa niin ei sitä voi hajuttomaksi saada... Kyllä se on sun hommas vanhempana tuulettaa se huone ja selvittää hajun syy. Ei siinä paljon lapsen haluja kysytä tuulettamisesta ja siivoamisesta. VAstuu on sulla sähän sen vanhempi olet. Ties mitä siellä sängyn alla märäntyy. Siivoa ja tuuleta.
Epäilisin että jossain lemuaa hikiset vaatteet ja lieneekö kaapissa tai jossain pilaantunutta ruokaa... Työkaverini löysi nämä syylliseksi ihmetellessään pojan huoneen hajua. Ja sitä ruokaa voi olla ihan missä vaan; koulupöydän laatikossa, vaatekaapissa, sukkakorissa, ikkunalaudalla verhojen takana, kassissa...
Minä epäilisin, että meidän pojan (17v) huone löyhkää, koska huone on ihan älyttömän täynnä elektroniikkaa ja ihan pieni... Tv, stereot, kaksi näyttöä tietsikassa ja jos jonkinlaista tietokoneenosaa.. Jos kone on kiinni ja poika pois niin eipä haise enää.. Ei auta muu kuin tuuletus, kyllä mun poika on nyt ruvennu ikkunaa aukoon kun huomautin asiasta.. Mut löyhkä ON hirvee!
ja tuulettaisi kuinka. Se haju tosiaan haisee koko kämpässä.
siellä on ruokalautaset, tyhjät kylläkin, vaatteet lattialla, roskaa,
ja pahin pesäke on varmasti sänky-- herra ei suostu käyttämään petivaatteita.
olenkin ostanut uuden sijauspatjan, ja tyynyn, jotka pakotan pitämään liinavaatteissa, kun punkka uusitaan.
mutta se, että jätkä ei itse ole halukas tekemään YHTÄÄN MITÄÄN, vaan mätänee paskoissaan siellä, suorastaan v*tuttaa ja etoo.
vaikka hän on huoneensa siivonnut, siellä löyhkää silti.
ihan sama on ystäväni 15v. pojalla, petivaatteet vaihdetaan kerran viikkoon, tuuletetaan ym, mutta se haju siellä on ihan karmea..
pojallani on siivouspäivä lauantaisin, josta saa (saisi) kyllä korvauksen, mutta siivoaa huoneensa suurinpiirtein jouluna ja juhannuksena.
täytyy ,kovettaa itseni, ja ensi viikonloppuna riehutaan se huone kuntoon.. tappelu siitä tulee, mutta nyt riittää tuo haju, kun se tosiaan saastuttaa muunkin asunnon.
-ap
Poika ei nyt kuitenkaan ole mikään aikamies, vaikka ehkä luuleekin niin. Hän on kodissaan asuva vanhempiensa lapsi, joten kyllähän sen huoneen saa siivota.
Ilmoita siis hepulle päivä, johon mennessä huoneen on oltava siinä kunnosa että sinne voi mennä ilman kaasunaamaria. Kämppä kannattaisi putsata kirjaimellisest lattiasta kattoon.
Ensiksi: pistä heppu tyhjentämään vaatekaappinsa ja etsimään kaikki käytetyt ja etenkin likaiset vaatteet ja raijaamaan ne pyykkikoneeseen. Opeta samalla pojalle pyykkikoneen käyttö. Miten usein teillä vaihdetaan vuodevaatteet; syy voi olla niissä.
Lymyileekö sängyn alla käytetyttyjä astioita tai elämäsä ehtoopuolella olevia eväitä?
16-vuotias poika voi kirjaimellisesti olla Todella Lapsellinen. Poju voisi olla ikionnellinen päästessään siiovousurakan jälkeen vaikka kahdestaan ulos syömään äitinsä kanssa.
Tämäkään lemuvaihe ei kestä ikuisuuksia...
uskokaa nyt oikeasti, et kun pienessä suljetussa huoneessa on suunnilleen yötäpäivää tietokoneet kuumentamassa tilaa + muut tekniikka.. niin kyllä haisee kun pöly palaa ja happi loppuu..
Vanhempi kuskaa likaiset astiat pois kämpästään, likaiset vaatteet menee samantien pyykkiin, roskat roskikseen jne. Ikkuna on auki näin lämpimällä ilmalla päivisin. Poika käy suihkussa joka aamu. Ja ollaan sovittu, että imuroin hänen huoneensa samalla kun muunkin kämpän, se on helppoa, kun lattialla ei ole rojua.
Mutta sitten hra 15v. Käy suihkussa harvoin, lautasia yms. rojua kämppä puolillaan, lattioilla vaikka mitä ja huoneessa haisee. Ja imuroiminen on lähes mahdotonta muualta kuin keskilattialta.
kohta pitäisi muuttaa omaan kotiin asumaan, ja olisi jo osattava ja VIITSITTÄVÄ edes siivota huoneensa!
ja ap:n poika täyttää kesäkuussa 17v, ja vuoden kuluttua pitäisi mahdollisesti jo asustella itsenäisesti omassa kämpässä.
eikös se ole niinkuin " meininki" ?
eihän se ainakaan auta itsenäistymään, jos äiti passaa ja siivoaa, putsaa ja puunaa.
huoneen ovi on kiinni, ja tuskin voi käsi sydämellä sanoa viihtyvänsä siellä luolassaan.
pitää jotain itsekkin tehdä, eikä tässä vaiheessa elämää odottaa odottaa, että kaikki tulee valmiina.
-ap
saattaa olla.
tässä onkin se taktiikka, että jos ei pakottamalla, niin sitten väsyttämällä.
-ap
Mulla on kolme poikaa ja kaksi veljeä, jotka muistan nuoruudesta myös hyvin. 16-vuotias on kuitenkin lapsi, joka innostuu hetken uhmattuaan. Vanhemmat pyytää vain herran neuvotteluun jossa kerrotaan että
-liinavaatteet pesuun ja ne vaihdetaan esim JOKA perjantai
-matto ulos
-verhot
-turhat tavarat roskiin/ kirpparille
-astioita/ ruokaa ei enää huoneeseen
-imurointi
-huoneen kuuraus, lattian pesu, pölyt kaikki kuumalla vedellä ja pesuaineella
-ikkuna auki, kunnon läpiveto ja tuuletus
-huoneeseen ei tupakkaa, halpoja dödöjä, wunderbaumeja.. yleensä mikä haisee teinipojilla niin VAATTEET koska heillä on mopot ja mopon kaksitahtibensa haisee karmealle
-säännöllinen vaatteiden pesu
-oma suihku ja huolellinen peseytyminen joka ilta tai miel aamu/ilta
-äitinä ostat hyväntuoksuisen saippuan, dödön ja nuorenmiehen partavede pojalle joita opetat käyttämään niitä
-ikeasta tms haette jotain vaikka uuden päiväpeiton ja tyynyt ja käytte samalla syömässä ja puhutte mukavia
Loppupeleissä poika on tyytyväinen, kaikki ovat tyytyväisiä. Vanhemmat vie ja lapsi vikisee. Ei toisinpäin.
Aivan samalta haisisi huone, jossa on panesteltu koko yö ikkunat kiinni. Säännöllinen tuuletus on paras lääke.
on sitten aikuisena vaikkapa puolison yrittää vaatia asioita, jos jo nuorena on omat vanhemmat jo nostanneet kädet pystyyn: tehköön mitä lystää!
a - pakota poika peseytymään, joka päivä
b - vaatteet ja petivaatteet pyykätään tarpeeksi usein
c - huone siivotaan vähintään kerta viikkoon.
Hikoileeko poika vai onko kenties ilmavaivoja? Niihin löytyy apu.
Vai onko huone vain likainen? Sopikaa siivouksesta, vaikka joku palkinto kerran viikossa kun poika on siivonnut huoneensa. Matto ulos, lattioiden imurointi ja pesu, pölyjen pyyhintä, lakanoiden vaihto....
Ja tuuletus kerran päivässä tekisi hyvää, yrittäkää sopia siitäkin tai tee se sitten salaa. Vartti kerrallaan.