Voiko töihin palata suunniteltua aiemmin?
Eli voinko palata ennen kuin vanhempainvapaa loppuu, kunhan ilmoitan siitä vähintään 2kk etukäteen?
Kommentit (11)
mistä lienee tuo lainkohtakin tähän kopsattu
Jos olet ilmoittanut olevasi poissa vanhempainvapaan loppuun, ei työnantajan tarvitse ottaa sinua aikaisemmin takaisin.
"Työntekijä saa perustellusta syystä muuttaa vapaan ajankohdan vähintään kuukauden ilmoitusaikaa noudattaen. " eli kuukausi ilmoitusaikaa riittää.
TYÖSOPIMUSLAKI:
4 luku
Perhevapaat
1 §
Äitiys-, erityisäitiys-, isyys- ja vanhempainvapaa
Työntekijällä on oikeus saada vapaaksi työstä sairausvakuutuslaissa tarkoitetut äitiys-, erityisäitiys-, isyys- ja vanhempainrahakaudet.
Äitiys- ja isyysvapaasta on ilmoitettava työnantajalle viimeistään kaksi kuukautta ennen vapaan aiottua alkamista. Työntekijä saa kuitenkin varhentaa äitiysvapaan sekä muuttaa synnytyksen yhteydessä pidettäväksi aiotun isyysvapaan ajankohdan, jos se on tarpeen lapsen syntymän tai lapsen, äidin tai isän terveydentilan vuoksi. Näistä muutoksista on ilmoitettava työnantajalle niin pian kuin mahdollista. Muutoin työntekijä saa perustellusta syystä muuttaa aiemmin ilmoittamansa vapaan ajankohdan kuukauden ilmoitusaikaa noudattaen.
Työntekijällä on oikeus pitää vanhempainvapaa enintään kahdessa osassa, joiden tulee olla vähintään 12 arkipäivän pituisia. Vanhempainvapaan pitämisestä ja sen pituudesta on ilmoitettava työnantajalle viimeistään kaksi kuukautta ennen vapaan alkamista. Työntekijä saa perustellusta syystä muuttaa vapaan ajankohdan vähintään kuukauden ilmoitusaikaa noudattaen. Ottolapsen hoidon vuoksi pidettävästä vapaasta on ilmoitettava, jos mahdollista, kaksi kuukautta ennen vapaan alkamista. Ottolapsen vanhempi saa perustellusta syystä muuttaa ennen vapaan alkamista vapaan ajankohtaa ilmoittamalla siitä työnantajalle niin pian kuin se on mahdollista.
ja mihin työnantaja potkaisee sen sijaisen joka on palkattu määräaikaisena jos vakituinen haluaakin palata?
niin sitten saan varmasti palata. Sijainen ei todellakaan ole pystynyt korvaamaan työpanostani ja kaikki odottavat minua takaisin. Kiitos!
t.ap
Jos ei vain jaksa olla kotona ei varmaan mene läpi. Töihin on voitu palkata sijainen, jolle on tehty työsopimus vapaan ajaksi, ei sijaista voi potkia pellolle sen takia, kun joku haluaakin tulla takaisin töihin aikaisemmin.
joiden perusteella hoitovapaa voidaan purkaa. Työnantaja ei voi irtisanoa sijaista, jos hän perusteetta ottaa sinut varhemmin töihin, eli joutuu pitämää sijaisen sovittuun ajankohtaan saakka.
Muita syitä hoitovapaan purkuun ei ole.
jos uskot esimieheesi noin ja tiedät firman tilanteen, että voivat pitää kahta työntekijää yhdellä vakanssilla, silloin se on ihan sopimuksen varaista. Sijaista ei mitenkään voida siirtää toisiin tehtäviin eikä irtisanoa. Se on sopimuksen ehto.
ei onnistunut VES oli esteenä, vain noista mainituista syistä saattoi purkaa
Tässäkin on hyvä muistaa, että VES sitoo TES ohjaa, eli jos olet TES:n alla, voit neuvotella, jos VES ei ole mitään saumaa
Hoitovapaan muutoksista pitää taas ilmoittaa 2kk ennen muutosta.
toivottavasti apn mies voi pitää vanhempainloman loppuun, ettei tarvitse niin pientä laittaa hoitoon.