Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Nukkuvatko 1-vuotiaanne aina " putkeen" päiväunensa vai joudutteko uudelleennukuttamaan?

Vierailija
18.04.2008 |

Meillä ongelma, että nukahtaa heti ja herää puolen tunnin kuluttua aivan rättiväsyneenä, jolloin joudun nukuttamaan uudestaan noin 15 min. Miten tästä eroon? Lapsi nukkuu ulkona rattaissa.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
18.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

selvästi kesken unien. Alkuun annoin huutaa hetken, jos itse osais jatkaa unia, mutta huuto meni niin älyttömäksi, ettei ainakaan unet jatkunu niin. Nyt sitte menen kampeamaan tytön takasin makuulle, ja hetken marinan jälkeen nukahtaa uudestaan.

Vierailija
2/5 |
18.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Unirytmi muuttuu kun lapsi kasvaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
18.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli nukkui yhdet päikkärit iltapäivällä ja yleensä yhden kerran piti käydä nukuttamassa välillä.

Vierailija
4/5 |
18.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

harvemmin nyt kuitenkaan enää sitä neljää. Ihan yhden käden sormilla laskettavissa kun on herännyt sieltä kesken unien. Sisällä ei kyllä nuku päiväunia eikä ole nukkuneet muutkaan meidän lapset, ei sitten millään.



Ja on kokemusta TODELLA huonosti nukkuvista lapsista (yöllä puolen tunnin välein) joten nautin nyt. Lapset on kovin erilaisia näissä nukkumisasioissa. Tosin nämä meidän huonot yönukkujatkin ovat nukkuneet ne päiväunensä hyvin siellä ulkona. Aikaisin ovat kokonaan jättäneet päikkärit pois.



Voi olla ettei vaan nuku vaikka tekisit mitä, mutta onko kuuma? (meillä tuo joskus ollut syy heräilyihin), röyhtäys? tms?

Vierailija
5/5 |
18.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Veljensä sen sijaan alkoi nukkua puolivuotiaasta asti pidempiä päiväunia ja nyt nukkuu ne putkeen. Tiedän miltä tuntuu, esikoisen päikkärit nosti kyllä verenpainetta aika lailla joka päivä! Ja ihan samat nukutusmetodit (ei ole nukutettu) on olleet kummallakin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi viisi yksi