Miten voisin auttaa pientä potilasta?
1,5-vuotias tyttömme on ollut kovassa yskässä (ja hieman lämpöä) jo usean päivän. Eilen olimme lääkärissä ja tyttö sai yskänlääkettä. Koskakohan se alkaa vaikuttaa? Tyttö yskii nytkin sängyssään ja nukkuminen on hankalaa. Onko jotain kotikonsteja, joilla yskimistä saisi hillittyä?
Kommentit (5)
Vinkin sain tädiltäni, joka työskentelee lasten parissa yöhoitajana.
Toinen hyvä keino on nostaa sängynpäätyä (siis pään puolelta) vähän ylös. Esim. puhelinluettelot jalkojen alle. Helpottaa hengitystä ja tukkoisuutta.
Huoneilman kosteammaksi saaminen voi myös vähän auttaa, meillä aina ilmankostutin käytössä yskän aikana, mutta esim. pyykinkuivaus lapsen huoneessa voi olla ihan hyväksi (ei pyykin pöllyyttäminen muuten).
Olen myös pilkkonut tavallista sipulia lohkoiksi, laittanut harson sisään, sitonut narulla ja asettanut pussukan niin lähelle lasta kuin kestää. Auttaa tukkoiseen ja nuhaiseen oloon ja ehkä siten myös yskäänkin aivan oikeasti.
Maitohan on tunnetusti sellainen aine, joka voi lisätä liman eritystä nielussa. Ehkä ei kannattaisi antaa maitoa juuri ennen nukkumaan menoa, jos on ihan hurja yskä päällä, voisi ehkä silloin kokeilla hunajamehun tai hunajaveden antamista maidon sijaan.
höyryhengitys. yskänlääke jeesaa vain oireisiin, jos niihinkään. höyryhengitys on ainoa, meidän lääkärimme mukan, mikä parantaa yskää. siis ihan mietoon saunaan ja paljon vettä kiukaall, kylppäristä höyryhuone tai vaikka termarista hengittelette höyryä. ja pääpuoli sängyssä vähän ylemmäs.
Hunaja hillitsee lapsen yskää
Lusikallinen hunajaa ennen nukkumaan menoa lievittää lapsen yskää ja helpottaa unta. Hunaja näyttäisi olevan vähintään yhtä tehokas kuin jotkin yskänlääkkeet.
Havainnon tehneet tutkijat pitävät hunajaa varteenotettavana vaihtoehtona lasten yskän hoidossa etenkin, kun monien yskänlääkkeiden teho on kyseenalainen ja niihin liittyy usein myös haittavaikutuksia.
Tutkimukseen osallistui 105 ylähengitystieinfektiota potevaa 2-18-vuotiasta, jotka saivat ennen nukkumaan menoa hunajaa, hunajanmakuista dekstrometorfaani-yskänlääkettä tai ei mitään.
Vanhemmat arvioivat hunajan parhaimmaksi yskän lievittäjäksi ja kokivat sen myös parantaneen heidän ja lastensa unta enemmän kuin yskänlääkettä saaneiden tai verrokkiryhmään satunnaistettujen lasten vanhemmat.
Yskänlääke ei vertailussa eronnut lääkkeittä olleiden verrokkiryhmästä, mutta oli yhtä hyvä hunajaan verrattaessa.
Hunaja saattaa lievittää yskää antioksidatiivisten ominaisuuksiensa ansiosta. On myös esitetty, että makeat aineet lievittäisivät kuivaa yskää lisäämällä liman eritystä ja edistäisivät myös liman poistumista.
Tulokset julkaistiin Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine -lehdessä.
Uutispalvelu Duodecim
Lähde: Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine 2007;161:1140-1146