onko järkeä viedä taaperoa hammashoitajalle?
Olen kallistumassa siihen, että ajanhukkaa olisi. Meillä harjataan hampaat päivittäin hammastahnalla ja Xylitol-pastilleja syödään pitkin päivää. Mitä hammashoitajakäynti voisi enää antaa?
Oletteko kaikki kuuliaisesti kiikuttaneet taaperonne hammashoitolaan?
Kommentit (7)
Tuttava perheessä lasten hampaita pestään säännöllisesti 2 x päivässä ja aina ruokailun jälkeen xylitol. 3-vuotis tarkastuksessa löytyikin sitten kolme reikää. Vika ei hammaslääkärin mukaan ollut hampaiden hoidossa, vaan lapselle oli tullut jostain tuo karies bakteeri ja hänen sylkensä oli kuulemma sellaista, että se edisti hampaiden reikiintymistä.
Kaikki kolme reikää paikattiin sitten yhdellä kertaa nukutuksessa. Jatkohoitona käynti hammaslääkärillä joka 4. kuukausi, hampaiden pesu tahnalla jokaisen ruokailun jälkeen + xylitol. Tällä saatiin maitohampaat pysymään ehjinä. Nyt kun lapsi on 12v hoidetaan hampaita muuten samoin paitsi hammaslääkärissä käydään vain kerran vuodessa.
Vierailija:
Kaikki kolme reikää paikattiin sitten yhdellä kertaa nukutuksessa. Jatkohoitona käynti hammaslääkärillä joka 4. kuukausi, hampaiden pesu tahnalla jokaisen ruokailun jälkeen + xylitol. Tällä saatiin maitohampaat pysymään ehjinä. Nyt kun lapsi on 12v hoidetaan hampaita muuten samoin paitsi hammaslääkärissä käydään vain kerran vuodessa.
Vierailija:
Olen kallistumassa siihen, että ajanhukkaa olisi. Meillä harjataan hampaat päivittäin hammastahnalla ja Xylitol-pastilleja syödään pitkin päivää. Mitä hammashoitajakäynti voisi enää antaa?Oletteko kaikki kuuliaisesti kiikuttaneet taaperonne hammashoitolaan?
ja näin oli nelivuotiaalle tullut reikä. Emme olleet pusutelleet suulle emmekä syöneet samalla lusikalla, jostain tuo kariesbakteeri oli kuitenkin tarttunut.
Enkä itse kyllä välttämättä tunnistaisi reiän alkua.
Hampaiden hoito-ohjeet ovat olleet minulla aika turhia, samat asiat olen tiennyt jo aiemminkin. Minusta on silti hyvä opettaa lapsi säännöllisiin hammastarkastuksiin. Ei sitten pelota niin paljon jos käy vaikka jokin vahinko hampaille ja pitää mennä kiireellä hammaslääkäriin. On tuttua että katsotaan peilillä ja istutaan hoitotuolissa.
7 reikää eikä sen jälkeen ollut tarkastusta kuin vuoden päästä. Yllättäen olivat nuo reijät.
Kun siinä otetaan, ainakin meillä se kariesbakteeri näyte....
ja toisaalta. Tottuvatpa jo pienestä pitäen säännöllisiin hammastarkastuksiin