Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

saako lapsen kiukun vientaa luunapilla?

Vierailija
11.04.2008 |


ihan siis vaan mielipidekysely, ei syytöskysely.



lapsi 2,8v, ja nyt jatkuvaa kähinää pari viikkoa, mikään ei ole hyvä, vinkuu ja väittelee joka asiasta.



nyt parina aamunakin peräkkäin, herännyt suoraan vinkumaan ja väittelemään, kun silmänsä auki saa..



tänä aamuna täysi rähinä päällä..



ja eilen illalla jo kokeilin metodia, että suljin korvani, sanoin ystävällisesti ja rauhallisesti huutavalle ja kirkuvalle lapselle, että " ei, et saa nyt tehdä sitä, eikä auta, vaikka huudat, saat huutaa, äiti ei edes suutu" , ja katselin ystävällisesti silmiin, kun hän huusi kurkku suorana..





aamulla siis rähinä päällä ennen aamupalaa, hän halusi istua tuolille niin, että laitetaan essu alle, ikään kuin lämmikkeeksi.. no, laitoin sen, ihan nätisti, ja eikös se sitten ollut " rypyssä ja huonosti" .





selitin taas, että saa huutaa, äiti ei edes suutu. ja lapsi vastaa huutaen: " suututpas!! suututpas!!" eli tarkoitus oli saada minut suuttumaan.





silloin nappasin luunapin otsaan, että NYT RIITTI!



lapsi vaikeni.

oli tietty järkyttynyt.



kun rauhoittui, keskusteltiin, että on kivempi kaikilla, kun hän ei huuda ja haasta riitaa, eikä kiukuttele turhasta.



hän sanoi, " en enää kiukuttele. jos kiukuttelen, äiti lyö minua.."



paha mieli molemmilla, tietty:(



siinäpä tapahtuma.



mitä mieltä siis, onko JOSKUS luunappi hyväksyttävä?



itse en hyväksy lasten pieksemistä, mutta joskus, harvoin, lapsi täytyy saada tolkkuihinsa.



niinkuin nyt, pelkkä riidan haastaminen oli hänen elämäntehtävänsä..

Kommentit (33)

Vierailija
1/33 |
11.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

mitenkäs halit ja pusit, kun lapsi rimpuilee, huutaa ja sätkii?





tuo oli " hauska" kommentti, tuolla aiemmin, että " ensin sanoit, että huuda vaan, äiti ei siitä suutu, ja sitten välittömästi kajautan luunapin otsaan"



kieltämättä aika ristiriitaista viestintää annoin lapselle:(



no, kun menen hakemaan tarhasta, tiedustelen hieman, kuinka päivä on mennyt, onko kiukkuillut siellä, ja samalla kerron tapahtumarikkaasta aamusta, että kajautin luunapin otsaan...





-ap

Vierailija
2/33 |
11.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

vain se että pidän sitä jäähypenkillä vaikka yrittää tulla pois (ts. nostan vaan takaisin). Pysyn rauhallisena, sanon että sua kiukuttaa nyt kovasti. Ja että äiti tykkää susta silloinkin kun kiukuttaa. Sitä sit kestää niin kauan kuin kestää. On ihan turha yrittää mitään halia tai kiinni pitämistä tai ylipäänsä mitään muuta. Lapsi voi karjua surkeana että haluuuuu syliiiinnn ja sitten kun sen ottaa, alkaa välitön pomotus. Nouse äiti. Nouse. NOUSE! Mene keittiöön!!!! jne. Tai jos lapsi sanoo että lopettaa kiukuttelun kun ilmiselvästi sitä kiukkua on siellä vaikka muille jakaa, on turha päästää sitä vielä pois jäähypenkiltä. Painuu vaan suoraan heittelemään tavaroita.



Mut sitten kun kiukku on kulutettu loppuun ja todettu että äiti ei oikeasti suutu, eikä äiti oikeasti jätä, eikä äiti suostu pompoteltavaksi, on aika niitten halien ja sit jatketaan niin kuin ei mittään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/33 |
11.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

tuo, että " nouse, mene, tee, tuo, anna, hae, nouda" käskyttää kuin koiraa...



ja huudoksihan se menee, jos lapsi itse heittää leivän lattialle, ja sanoo minulle " äiti, anna leipä lattialta" , johon minä sanon, että " itse sen sinne heitit, niin itse myös sen sieltä haet" ... lista on loputon.



ja se, että heittäydytään pikkuvauvaksi, joka pitäisi kantaa kaikkialle--äiti, kanna minut olkkariin tms.





c-vitamiinikuuri kuulemma auttaa hermoihin.

lähden apteekkiin:)



-ap

Vierailija
4/33 |
11.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikkiin ei tehoa halailu ja suukottelu.

Vierailija
5/33 |
11.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

No ei todellakaan saa antaa mitään luunappia. Sulle sellainen pitäisi antaa ihan oikeesti. Menisit sitten ite töihin lommo otsassa.



Ajattele nyt, mitä tuo tekee lapsellesi. Ensin kerrot lapsellesi, ettei äiskä suutu ja seuraavan hengenvedon aikana mojautat lasta kalloon. Antaa meinaan hyvän ja ristiriidattoman viestin lapsellesi.



Jossain viestissä oli maininta siitä, että kynnys seuraavaan kertaan madaltuu ja sitten jossain vaiheessa voi alkaa jo hutkimaan avokämmenellä tai nyrkillä, kun luunapit ei enää auta.



Kandee kyllä tuota nyt tosissaan miettiä, että miten voisi paremmin toimia. Vaikka on kuinka väsy tai stressipiikit kohollaan, ei sitä saa purkaa lapseen. Hanki kotiisi vaikka nyrkkeilysäkki ja käy sitten muksunhoitamisen välissä antamassa sarjatulta säkille. Voit sitten taas hymyillä hetken lapsellesi ja kaikki on ah niin happy.

Vierailija
6/33 |
11.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

on hyvin vaalea iho, ja pieninkin hipaisu näkyy siinä heti, esim. vaatteita pukiessa.



luunapin jälki oli kohollaan oleva pieni punainen alue, jota painoin kylmällä, ja se siitä hetikohta laski pois.



mutta se ei ollutkaan se olennainen asia.



TIEDÄN toimineeni väärin, ja koko päivän on ollut huono omatunto.

odotan vain koko ajan, että pääsen hakemaan lapsen tarhasta pois, ja hyvitellä olemalla kiltti..



tekisi mieli hakea jo aiemmin heti välipalan jälkeen, mutta kun en oikein taida uskaltaa, koska lapsi aina yleensä viihtyy tarhassa, ja kun tulen hakemaan, hän joskus ajaa minut pois, jos ovat juuri ehtineet ulos, eikä yhtään vielä leikkiä:)



ja nyt kun ei ole viikkoon ollut tarhassa, niin on varmaan kivaa.

sinnittelen klo 16asti.



-ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/33 |
11.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset


EI EDES JOSKUS!! EI EDES JOSKUS!! EI EDES JOSKUS!!



EI IKINÄ!! EI IKINÄ!! EI IKINÄ!! EI IKINÄ!!



Käy lainaamassa vino pino lastenkasvatuskirjoja kirjastosta!!

Vierailija
8/33 |
11.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Raivostunut olen kyllä joo...mutten läpsinyt, antanut luunappia jne...ja rankaisussa ei ihmeellistä ole.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/33 |
11.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja toista vaikka sata kertaa, ja kyllä ne siitä rauhoittuu ja nopeasti. 20v päivähoitajana, ja 6 omaa lasta, ja aina se haliminen auttaa, ei tartte mennä mukaan toisen pahaan oloon, ja hali auttaa aina, auttais varmaan sua itteeski.

Vierailija
10/33 |
11.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun lapsi kiukuttelee niin älä huomio häntä lainkaan. Jossain vaiheessa hän oppii, ettei saa huomiota huonolla käytöksellä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/33 |
11.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aikuinen voi tuollaisissa tilanteissa vaikka laittaa korvatulpat, jos meinaa hermo mennä.



Ruumiillinen kuritus on aina väärin ja nykyään myös RIKOS (kuten jokainen valistunut av-mamma tietää), mikä on ihan oikein.

Vierailija
12/33 |
11.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta tiedän että se ei ole sallittua. Tiedän, että joskus tuntuu että se on ainoa keino, mutta siihen ei saa sortua. Kun annat pikkusormen, se voi viedä koko käden jos ymmärrät mitä tarkoitan. Fyysinen kurittaminen on laissakin Suomessa ehdottomasti kiellettyä, joten muita rangaistus- ja kasvatuskeinoja olisi löydyttävä. Mikäli tuntuu että et niitä löydä, voit aina soittaa esim. perheneuvolaan, sosiaalitoimeen tai vaikka MLL:n palvelevaan puhelimeen:



Vanhempainpuhelin ja -netti vanhempien tukena





Vanhempainpuhelimessa ja -netissä vanhempien kanssa pulmia ratkovat vapaaehtoiset päivystäjät, jotka ovat itsekin vanhempia. Yhteyttä voi ottaa nimettömänä ja yhteydenotot ovat luottamuksellisia.



Vanhempainpuhelimeen voi soittaa missä tahansa vanhemmuuteen liittyvässä asiassa. Puhelin päivystää numerossa 0600 122 77 tiistaisin klo 10¿13 ja 17¿20, torstaisin klo 14¿20 ja sunnuntaisin klo 17¿20. Puhelun hinta on 0,08 e /min + pvm. Myös nettipalvelu auttaa, mutta siinä vastauksen saaminen voi viivästyä jonkin aikaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/33 |
11.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

miten voit hyväksyä lapselle annettavan luunapin? Jos mies antaa naiselle pienen läpsyn niin täällä jo kysellään, pitäisikö erota.

Vierailija
14/33 |
11.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

MITÄ silloin tehdään?



kuinka olla huomioimatta lasta, joka kirjaimellisesti roikkuu lahkeessasi, ja kirkuu, huutaa, eikä lopeta lainkaan?



istunko vain kädet korvilla?



joskus olen lukinnut itseni vessaan, kun meinaa keittää yli.

siitäpä se huuto vain lisääntyy...





-ap, joka kysyy neuvoja tempperamenttisen uhmaikäisen " taltuttamiseen"

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/33 |
11.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

etttä mikäli lapsesi esim. päivähoidossa tms. mainitsee tuon että jos suutun niin äiti lyö - on ovellasi vähän ajan kuluttua lastensuojelun työntekijät selvittelemässä miksi lapsesi noin puhuu.

Vierailija
16/33 |
11.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

MITÄ silloin tehdään?



kuinka olla huomioimatta lasta, joka kirjaimellisesti roikkuu lahkeessasi, ja kirkuu, huutaa, eikä lopeta lainkaan?



istunko vain kädet korvilla?



joskus olen lukinnut itseni vessaan, kun meinaa keittää yli.

siitäpä se huuto vain lisääntyy...





-ap, joka kysyy neuvoja tempperamenttisen uhmaikäisen " taltuttamiseen"

Vierailija
17/33 |
11.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kasva aikuiseksi ja ota aikuisen vastuu.

Vierailija
18/33 |
11.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jaksa vaikka 2vk kuunnella sitä huutoa ja olla huomioimatta niin kyllä loppuu. Kun lapsi on rauhoittunut niin kerro hänelle joka kerta, että jos kiukuttelee niin äiti ei kuuntele. Jossain vaiheessa hän oppii!! Ja tosiaan, käytä vaikka korvatulppia. Minulle on esimies sanonut, että voin käyttää niitä jos on oikein itkuinen lapsi hoidossa.

Vierailija
19/33 |
11.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vastaavankuuloinen tapaus oli kerran supernanny-ohjelmassa ja juuri tuo oli ohje. Lapsen voi vaikka sulkea hetkeksi yksin toiseen huoneeseen. Ideana on juuri se, ettei huonoa käytöstä saa " palkita" huomiolla. Vaan huomiota tulee vasta sitten, kun käytös muuttuu.

Vierailija
20/33 |
11.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sillä saattaa olla yllättävä vaikutus.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi seitsemän seitsemän