rv 4.0 ja 4.1 alkoholinkäyttö
Olen nuori äiti ja raskauteni on ensimmäinen ja ns. yllätysraskaus. Olin poikaystäväni kanssa viettämässä mökkilomaa ja raskautta en tällöin edes epäillyt viikolla 4.0 ja 4.1 ja tuolloin tuli otettua alkoholia. Olen kauhean huolestunut ja minulla on paha olla jos olen aiheuttanut vauriota tulevalle lapsellemme. Voisiko joku tietävämpi kertoa, että onko huoleni aiheellista. Tällä hetkellä tuntuu että tämä stressi on lapselle kaikista vahingollisinta.
Kommentit (13)
vauvallesi ei ole aiheutunut mitään harmia alkoholista, jota olet nauttinut noin varhaisilla raskausviikoilla!
Kuinka pitkällä raskautesi nyt on?
Onnea odotukseen!
vaikka viikkoa ennen raskaustestin tekoa juhlin reippaasti Tallinnassa. Onnea odotukseen äläkä murehdi turhia.
t: ei niin nuori äiti
Kiitos vastauksesta, olen viikolla 11+1
Alkoholi on haitallista nimenomaan alkuraskaudessa, mutta harvoin tuollainen yksi satunnainen on kohtalokas. Täysin varmasti sitä ei voi kukaan sanoa. Ei kuitenkaan pidä paikkaansa se, että vauvanalku olisi suojassa ensimmäisinä raskausviikkoina. Se on urbaanilegenda.
Minäkin join ennenkuin tiesin olevani raskaana. Terve lapsi tuli. Alkuviikoilla kun alkio on ruskuaispussin varassa, ei ole haittaa jos äiti raskaudesta tietämättä ottaa alkoholia.
Lapsi terve ja kaikki hyvin. Neuvolassa sanoivat että n. rv 6 asti lapsi suojassa ruskuaispussissa jonka jälkeen verenkierto yhdistyy. Mutta tietenkään kenenkään ei pidä ryypätä alkuraskautta ja tuudittautua siihen... Mutta siinä alussa on suojaa juuri siksi että jos äiti ehtisi tajuta raskauden.
Tärkeintä on, että lopettaa heti kun saa tietää raskaudesta. Itse tulin nuorena yllätysraskaaksi kesken kesälomien, ja raskauden parina ekana viikkona olin - kaksikymppisen lomalaisen tapaan - miltei joka ilta terassilla tuoppi kädessä. Ihan terve vauva sieltä syntyi; nyt jo ekaluokkalainen, erittäin fiksu ja hyvin kehittynyt lapsi...Näistä asioista ei puhuta, ja hyvä niin, ettei kukaan ota turhia riskejä, mutta kyllä sikiön vaurioittaminen alkoholilla vaatii aika pitkällä aikavälillä kertyneen runsaan alkoholinkulutuksen, ei millään kertakänneillä FAS-lapsia synny. 1-3 alkoholiannosta viikossa on turvallinen tahti raskausaikanakin (näin minulle sanoi lääkäri). Ja tämä ei tarkoita, että pitäisi tai kannattaisi juoda mitään, kun on raskaana. Ainoastaan kerron tämän siksi, että turha stressaaminen on joskus haitallisempaa kuin ne vahingossa juodut alkoholiannokset.
Ihan omat ne ovat molemmilla, vaikka välitys toimii
suuntaan ja toiseenkin.
Sitä juuri tarkoitin mutta selostus oli väärä...
t.9
ei äiti edes raskautta vielä tiedä. On muitakin alkoholin aiheuttamia vaurioita kuin Fas. Mahdolliset vauriot voivat tulla näkyviin vasta kun lapsi on koulussa, joten sitä terveyttä ei noin vain heti huomaa. Mutta tärkeintä on tosiaankin lopettaa se alkoholinkäyttö viimeistään silloin kun raskaus todetaan. Parasta olisi lopettaa jo silloin kun raskautta aletaan suunnitella.
Joten kukaan lääkäri ei sellaista sano. Äidin perintötekijät , raskauden vaihe, huono tuuri.... missä tahansa raskauden vaiheessa ja millä tahalla annoksella on mahdollisuus saada aikaiseksi vahinkoa. Sitä kun ei todellakaan kukaan varmuudella voi todeta mikä olisi turvallista.
Korjaan olen siis nuori tuleva äiti.