10v sitten lapsilla todettiin laktoosi-intoleranssai.
Ei otettu mitään kokeita vaan todettiin 3vk täysin maidottomalla ruokavaliolla. Nyt nuorimmalla lapsella on usein vatsakipeä ja ripulia. Miten tänäpäivänä tutkitaan onko laktoosi-intoleranssi?
Kommentit (18)
Jätettiin ruokavaliosta pois kaikki missä oli maitoa. Maitojauhe mukaan lukien. Jos kolmessa viikossa vatsavaivat katosivat ja alettiin taas käyttämään maitotuotteita ja siitä aiheutui vatsavaivoja niin lääkäri antoi diagnoosiksi lakstoosi-intoleranssin.
ellei sitten maidottoman dietin jälkeen kävisi niin, että hyla-tuotteet käykin. Maitoallergialla ja laktoosi-intoleranssillahan ei ole mitään tekemistä keskenään. Ja minkähän vuoksi laktoositaudin diagnosointiin tarvitaan lääkäriä? Eikö tuon nyt voi omalla pikku maalaisjärjellä päätellä kotikokeiluilla ja sitten vain yksinkertaisesti siirtyä noudattamaan ruokavaliota? Eri asia, jos koulu tai päiväkoti vaatii jonkun lääkärintodistuksen, kuten vaativat maitoallergiassa. Eipä tuota mitenkään voi tutkia muuten kuin välttämisruokavaliolla.
Vierailija:
Jätettiin ruokavaliosta pois kaikki missä oli maitoa. Maitojauhe mukaan lukien. Jos kolmessa viikossa vatsavaivat katosivat ja alettiin taas käyttämään maitotuotteita ja siitä aiheutui vatsavaivoja niin lääkäri antoi diagnoosiksi lakstoosi-intoleranssin.
Itse olen saanut laktoosi-intoleranssi-diagnoosin vuonna -86 ja silloin se ainakin testattiin juottamalla sellaista laktoosilitkua. Eihän maitotuotteet pois jättämällä saa selville kuin maitoallergian! Ja sehän on ihan eri juttu kuin laktoosi-intoleranssi.
Ei sillä yksistään voi maitoallergiaakaan diagnosoida, vaan voi päätellä, että lapsella on joko laktoosi-intoleranssi tai maitoallergia. Kumpi, riippuu sitten siitä sopiiko laktoosittomat maitotuotteet. Ikä ja oireilun laatu voi tehdä jomman kumman todennäköisemmäksi.
Jos on kovin herkkä vatsa. Niissähän on myös laktoosia, tosin paljon vähemmän. Laktoosittomissakin tuotteissa saattaa olla hyvin pieniä määriä laktoosia, ja olen kuullut, että niistäkin joku saa oireita. Eikä silti ole kyse maitoallergiasta. Minulle tehtiin laktoosirasituskoe ja testattiin sillä. Tietääkseni lapsille, ainakaan pienille sitä ei tehdä, vaan nimenomaan välttämistesteillä.
Tietääkseni maitoallergiassa on usein myös iho-oireita ja se tulee melko pienille lapsille ja saattaa mennä ohi iän myötä. Laktoosi-intoleranssi alkaa myöhemmin, eikä yleensä parane.
Lasten kohdalla suositellaan täysin maidotonta ruokavaliota sen 3vkoa, jonka jälkeen kokeillaan ensin laktoosittomia tuotteita, esim. juustoa. Jos maha kestää, kokeillaan vähälaktoosisia tuotteita, esim. jugurttia. Jos maha kestää, kokeillaan normaaleja maitotuotteita. Jos tulee oireita, käytetään niitä maitotuotteita, mitä maha kestää.
Lasten kanssa pitää olla täysin maidoton ruokavalio, koska 10v ei vielä osaa tutkia omia ostoksiaan eikä malta kieltäytyä esim. jäätelöstä tai voi ajatella, että pienessä on vähän laktoosia tai ei ollenkaan. Siksi on helpompi kieltää kaikki, mikä on maidosta tehty. Sen lapsi muistaa paremmin. Aikuisilla riittää laktoositon ruokavalio aluksi. Tosin jos oireet on kovin pahat, kannattaa aloittaa maidottomalla, jotta saa mahan kuntoon ennen uusia kokeiluita.
Terveisin 20v laktoositonta ruokavaliota (enemmän tai vähemmän) noudattanut terveydenhuollon ammattilainen
Laktoosi-intoleranssin mahdollisuuden toteamiseen on verikoe olemassa, ijan pienille lapsille ei varsinaista laktoosirasituskoetta ei tehdä.
saa maidottoman- tai hyla-ruokavalion. Ei riitä, että vanhemmat sanovat mikä lapselle sopii.
kerrottiin päiväkotiin että laktoosia sisältävistä maitotuotteista lapsen vatsa menee täysin kuralle, ja niinpä siirryttiin laktoosittomaan (tai vähälaktoosiseen? en muista tarkkaan) ruokavalioon.
Vierailija:
saa maidottoman- tai hyla-ruokavalion. Ei riitä, että vanhemmat sanovat mikä lapselle sopii.
Juotettiin jotain litkua ja otettiin verikoe tietyin väliajoin. Ei ollut pienestä pojasta kivaa, mutta sillä saatiin tarvittava varmuus laktoosi-intoleranssista. Koulu ei olisi ilman tuota tarjonnut laktoositonta ruokaa :(
Oireet olivat muuten hyvinkin ilmeiset: vatsakipu, ripuli ja ilmavaivat
olla lääkärintodistus jos on poikkeuksellinen ruokavalio. Vanhemmat esittävät mitä ihmeellisempiä vaatimuksia, olisin pulassa ruokien kanssa jos pelkästään vanhemman sana riittäisi.
Kuka vaan voi vaatia, mitä päähän pälkähtää, jos oma ilmoitus riittää.
Tämä siis tällä vuosituhannella, vuonna 2007. Ei tarvi mitään litkuja juoda. Lääkäri määräsi verikokeeseen, josta samalla katsottiin muitakin arvoja. Tytöllä oireet oli närästys ja rupsuttelu. Ei me siitä mitään erillistä lääkärintodistusta kyllä saatu. Riitti, kun ilmoitti koulun terkalle, että voisko se kirjoittaa koulun keittiölle laktoositonta-lapun. Terkka voi kai katsoa tulokset omalta tietsikaltaankin.
Ja tosiaankin tuo maidoton dieetti ei anna tarkkaa tietoa siitä, mikä siinä maidossa ärsyttää, laktoosi vai proteiini.
Ainakin meidän muksun lääkärintodistuksessa ruoka-allergiat on kirjattu hyvin uskollisesti sen mukaan, mitä minä vanhempana olen kertonut lääkärille siitä mitkä ruoat lapselle sopii ja mitkä ei. Mistäs hän sen paremmin tietäisi kun ei ole ollut katsomassa meidän ruokailuja ja niiden jälkeistä oireilua.
laktoosittomia tuotteita ja pienehköjä määriä hyla-tuotteita. Itselläni ei ole ikinä ollut ensimmäistäkään laktoosi-intoleranssin oiretta. Nykyisin en vältä laktoosia millään tavalla ja käytän paljon laktoosillisia maitotuotteita ja edelleenkään ei tosiaan yhtään oiretta ole ilmennyt. Diagnoosini vielä tuli aikana, jolloin hyla-tuotteitakin oli vielä vähän ja maito sitä iskukuumennettua, joka maistui todella pahalta.
Kokeisiin päädyin 9-vuotiaana kouluterveydenhoitajan lähetteellä, kun kävin siellä äitini kanssa keskustelemassa saamistani erittäin kovista toispuolisista päänsärkykohtauksista, joihin liittyi pahaa ääni-, haju- ja valoarkuutta ja jotka päättyivät oksenteluun. Näitä minulla oli ollut silloin tällöin jo vuosia ja asperiinin puolikas kohtauksen alussa otettuna auttoi. Nämä olivat kouluterkkarin mielestä selviä laktoosi-intoleranssin oireita (kun kerran äidilläkin se oli.) Migreeniähän ei lapsilla voi olla, ainoastaan sukukypsillä naisilla menkkojen yhteydessä.
Jostain syystä laktoositonkaan ruokavalio ei auttanut näihin päänsärkykohtauksiin.
Täysin maidoton ruokavalio? Laktoosi-intoleranssi? Miksi maidottamalle dieetille jos on laktoosi-intoleranssi? Eihän se maitotuotteiden nauttimista estä.
Taisin ymmärtää viestisi ihan väärin.