Keksittekö tosi paljon aina lapsillenne kaikkia ihania yllätyksiä :) ?
Kommentit (7)
Viimeisen kolmen viikon aikana ollaan käyty yllätyksenä kerran leffassa, kerran vietetty tyttöjen iltaa kotona, kerran pidetty elokuvailta ja sitten on juri tuollaisia uutta muovailuvahaa, vesivärit, askertelua jne.
Ei mitään suuren suurta, mutta lapsille ihanaa :)
Mutta tosiaan meilläkin pääpaino on ihan normaaleissa pikkuasioissa. Pienet rutiineista poikkeamiset silloin tällöin ovat parhaita yllätyksiä. Joskus ostan lapsille pikku lahjoja tai tuliaisia, ja vuoden kierron yritän huomioida niin että eri vuodenaikoina on eri juttunsa joista saa hyviä ylläreitä. Joskus kivaksi yllätykseksi riittää kahdenkeskinen aika jossain ihan pienessä välissä. Esim. eilen eskoisella oli neuvola kesken päivän. Hain hänet päiväkodista, ajoimme pienen autolenkin ja juttelimme, kävimme ostamassa suklaapatukat ja mussutimme niitä onnellisina kahden kesken ennen neuvolaa. Molemmat olivat tyytyväisiä - pieni poikkeama arjesta oli syntynyt.
Muuten tykkään sellaisten pikkuyllätysten järkkäilystä: jotain kivaa tekemistä kotona (leipomista jne), käynti jossain vähän erikoisemmassa paikassa (esim. kauppahalli) tai muu pieni yllätys (kirja, pullaa jne). Yleensä painottuu yllärit tekemisen puolelle.
Rakastavat risteilyjä yli kaiken... Pienempiä ylläreitä on sitten sellaiset, että olen ostanut esim. perjantai-illan kunniaksi jäätelöannos-tarvikkeita, ja tehnyt ihanat jädeannokset heille heidän tietämättään.
Minä tykkään järjestää lapselleni yllätyksiä. Nautin siitä itsekin. Yllätys voi olla lapselle odottamaton ostos tai keksin yhteistä mukavaa tekemistä kotona tai lähdemme lapsen näkökulmasta mukavaan paikkaan. Saatan järjestää vaikka kotimuskarin ex tempore. Viimeksi ostin uudet muovailuvahat. Tiedän, että lapsi on haltioissaan saadessaan ne.
Yleensä yllätys on jotain yhdessä tekemistä. Minulla on hyvä mielikuvitus ja käytän mielelläni luovuuttani.