Antaisitteko mummin ja vaarin matkaan 4vuotiaan, noin viikoksi?
Ovat lähdössä keski-suomeen sukulaisiin, ottaisivat 4v tyttäremme mukaan.
Tyttö itse haluaa, mutta luulen ettei ymmärrä sitä, että js tulee koti-ikävä ei sieltä tullakaan hakemaan.
Lapsi ollut max 2yötä hoidossa mummolassa.
Mitä tekisitte?
Kommentit (10)
harvoin on ollut yökylässä, eikä koskaan muualla kuin mummolassa.
Nyt pitäisi nukkua vieraissa paikoissa sukulaisissa. Onnistuukohan?
Hyvin ovat viihtyneet mummolassa viikonkin, tosin ovat olleet 4- ja 6-vuotiaat yhdessä. Isommalla on ollut enemmän ikävä aina. Mutta pienemmälle tulee ikävä ilman isompaa.
Mielestäni ei muuta ongelmaa, kuin äidin ikävä. Toki lapselle tulee ikävä, mutta fiksut isovanhemmat osaavat kanavoida ikävän terveellä tavalla.
ps. ihmisen on syytä oppia tuntemaan myös ikävää turvallisessa ympäristössä
Yökylässä käy abaut joka toinen kuukausi.
Tosin pikkuveli 2v on aina ollut mukana.
ap
minä olen antanut lapseni eri ikäisinä mummon mukaan, mutta ollut kuitenkin valmis lähtemään häntä sieltä hakeamaan, jos tarve tulee. Matkat ovat olleet noin 100 - 400 km yhteen suuntaan.
Korkeintaan antaisin meidän 7-vuotiaan, ehkä.
Meillä ei tuollaiseen olisi edes mahdollisuutta ja se vaikuttaa varmasti mielipiteeseeni.
Olen lähipiiristä senkin huomannut, että jos on mahdollista, niin kyllä vanhemmat laittavat aika pieniä pitkäksikin ajaksi muille hoitoon.
Miksi juuri neljä päivää???
Eikö tuo nyt riipu vähän lapsesta ja suhteesta isovanhempiin? Vai puhutko omasta lapsestasi ja siitä, että hänelle faktisesti juuri 4 päivää on sopiva?
On ollutkin useita kertoja n. viikon pätkiä mummolassa lomalla. Hyvin on mennyt.