Eskarilainen autolla tarhaan?! Onko vika vanhemmissa vai lapsessa?
Eiks pitäs jo kävellä tai mennä omalla pyörällä!?
Kommentit (16)
rattailla, samat pyörät alla mut vähän pienemmät! Eli rattaalla kulkijat syyllisetään laiskoiksi, mitä ne autoilijat sit on?? Herätkää dorkat;) ap
Yksityisautoilu on vaan niin turhaa ja on lyhytnäköistä opettaa lapsetkin tuhoamaan ympäristöä. Me ollaan asuttu pienessä maaseututaajamassa, pienessä kaupungissä ja nyt Helsingissä, eikä vielä ole omaa autoa tarvittu. Asennekysymys.
Vierailija:
Yksityisautoilu on vaan niin turhaa ja on lyhytnäköistä opettaa lapsetkin tuhoamaan ympäristöä. Me ollaan asuttu pienessä maaseututaajamassa, pienessä kaupungissä ja nyt Helsingissä, eikä vielä ole omaa autoa tarvittu. Asennekysymys.
keskustaan on matkaa 6 km ja ennenkuin turvallinen pyörätie alkaa, reitti menee hiekkatietä pitkin (jossa kulkee sorarekkoja alituiseen) ylittäen vilkasliikenteisen maantien (joka luokitellaan täällä vaaralliseksi). Ei meillä valitettavasti ole muita vaihtoehtoja kuin kuljettaa lapset autolla eskariin. Koulutaksin tulevat aikanaan saamaan ihan näillä perusteilla. Mielelläni käyttäisin busseja, jos niitä olisi.
" keskustaan on matkaa 6 km ja ennenkuin turvallinen pyörätie alkaa, reitti menee hiekkatietä pitkin (jossa kulkee sorarekkoja alituiseen) ylittäen vilkasliikenteisen maantien (joka luokitellaan täällä vaaralliseksi). Ei meillä valitettavasti ole muita vaihtoehtoja kuin kuljettaa lapset autolla eskariin. Koulutaksin tulevat aikanaan saamaan ihan näillä perusteilla. Mielelläni käyttäisin busseja, jos niitä olisi. "
Mutta on järkyttävää,jos joku ei-autoileva kulkee saman matkan rattailla.. :)
meillä ei kyllä lapsi suostuisi kirveelläkään, ennemmin kävelee.
ja siitä sitten 10 kilsaa äidin työpaikalle, niin pitäis ensin kävellä yhdessä päiväkotiin ja sitten äidin kävellä takas kotiin hakemaan auto, jotta pääsee töihin, jonne ei yleisellä kulkuneuvolla pääse...??
Vierailija:
" keskustaan on matkaa 6 km ja ennenkuin turvallinen pyörätie alkaa, reitti menee hiekkatietä pitkin (jossa kulkee sorarekkoja alituiseen) ylittäen vilkasliikenteisen maantien (joka luokitellaan täällä vaaralliseksi). Ei meillä valitettavasti ole muita vaihtoehtoja kuin kuljettaa lapset autolla eskariin. Koulutaksin tulevat aikanaan saamaan ihan näillä perusteilla. Mielelläni käyttäisin busseja, jos niitä olisi. "Mutta on järkyttävää,jos joku ei-autoileva kulkee saman matkan rattailla.. :)
Olen lenkkeillyt vauvan ja vaunujen kanssa tätä reittiä, mutta koin sen ihan tajuttoman vaaralliseksi, piennarta kulkiessani vastaantulijat tuskin väistivät ollenkaan. Itse ei pääse väistämään kun ei ole tilaa, syvä oja alkaa miltei heti asvaltin reunasta. Kerran taksin sivupeili melkein osui vaunuihin, ei kamalasti houkutellut enää sinne suuntaan lähteä lenkille. Saati, jos tuota väliä olisi ihan pakko kulkea jos ei autoa olisi. Jonain päivänä lähtisi henki joko itseltä tai lapselta.
t:9
Mars ulos ja 5 kilsaa tunnissa hep!!!!!!!!!!
Lapset kulkevat täältä eskariin samalla koulubussilla kuin muutkin.
niin tottakai pitää mennä autolla jos siihen on mahdollisuus. Mun työmatka on 50 km ja aamulla heitän muksut tarhaan samalla kun ajan töihin. Illalla liikutaan usein yhdessä ulkona tai peuhataan ja jumppaillaan sisällä.
Tarvitseeko aina syyllistää?
Siis ei missään tapauksessa saa vielä kulkea yksin. Ja yksin fillarointi on esim. koulun suosituksessa sallittua vasta 3-luokkalaisille. Lapsen kanssa yhdessä kävely on tietysti kaunis ajatus, mutta sitten joutuisin kävelemään takaisin ja hakemaan auton.
tarhan kautta töihin, en tarkoittanut että lapsen pitäisi pyörällä yksin.
Eikä ap:n pointti varmaan ollutkaan se, etteikö lapsia saisi viedä autolla tarhaan, vaan se, miten muka autolla kulkeminen on ok, mutta rattailla kulkeminen laiskuutta.
Mä en voi fillaroida töihin, koska mä hyvin usein tarvitsen työpäivän aikana sitä autoa!
Ja ainakaan meilläpäin ei eskarilainen tosiaankaan saa kulkea itsekseen vaan aina vanhempien kanssa. Joa ja kun sitten tarha on työmatkan varrella niin en tosiaankaan vie ensin autoa kotiin ja kävele sitten hakemaan lasta vaikka matka ei olekaan kuin 500 m.