Miten kaikilla voi olla rahaa lähteä etelään?
Mistä ihmiset repii keskellä talvea kaksi viikkoa reissuun, isolla perheellä tyyliin Aasiaan. Ollaan oltu kerran perheen (4 henk.) kanssa etelässä, ihan Euroopassa, ja se vei kaikkineen päivineen lähes 4000 euroa! Vaikka ollaan ihan hyvätuloisia, ei kyllä ole rahaa tuollaisiin reissuihin kuin kerran viidessä vuodessa.
Kommentit (18)
Minä opiskelen ja mies käy töissä.
kerran vuodess matkustellaan miehen kanssa kaksin thaimaahan veronpalautusrahoilla+ vähän lisää ja kerran vuodessa koko perhe kesällä kesälomarahoilla.
Kesälomamatka varataan usein jo marraskuussa ja maksellaan sitä pois (ei millään luottokortilla) n200€/kk.
2-3 viikon lomalle Aasiaan. Emme kuitenkana velaksi. Asuntolainaa eikä muutakaan lainaa ole lainkaan. Nettotulomme on 5000,-/kk joten kylllä siitä riittää matkustamiseenkin. Teemme tuon matkan lisäksi Eurpoopan reissuja noin 6-7 kappaletta.
Kai ne siitä kertovat, joilla varaa on.
Meillä on netto 2700e/kk 4-henkisellä perheellä eikä mitään jää säästöön, viimeksi olen ollut etelässä 80-luvun lopussa...
kuukausitulot reilut 9000 €/kk ja päälle tulee elämää helpottavia kilometrikorvauksia ja päivärahoja.
Siitäkään huolimatta emme ole kertaakaan käyneet ulkomailla. Ei vain ole varaa. Meillä vanhemmilla on ikää jo lähes 40 v. ja lapset 8 ja 7, mutta kun kaikki rahaa menee elämiseen.
Haaveilen että kun lapset ovat hieman toisella kymmenellä, niin voitaisiin kerran vuodessa ruveta matkustamaan ulkomailla jopa Aasaissa asti. Toivottavasti niin käy.
Yksi tuttavaperhe on reissannut viime vuodet pari kertaa vuodessa etelässä 5 hengen perheellä ja on pari autoa ja isohko omakotitalo jne. Mies on suunnittelija keskivertopalkalla ja vaimo parturi.
En ole missään välissä ymmärtänyt miten on varaa moiseen. KEväällä seitten tuli avioero, kun kävi ilmi että toinen puolisko oli jättänyt laskut maksamatta ja laskuja oli kertynty jo pidemmältä ajalta. No oli kai muitakin syitä, mutta tämä varmasti viimeistään katkaisi kamelin selän.
mutta toisaalta, olisi jos ei oltais ostettua pianoa (4400 e) tai tuota sohvaa (3000 e) tai jätetty jotain muuta ei-pakollista hankkimatta. Kai se on myös priorisointikysymys.
Sehän riippuu arvoista ja valinnoista. Miten törsäät, käytät rahaa arkena. Elätkö kädestä suuhun vai jääkö jotain säästöönkin. meillä 6 henkinen perhe ja käydään 2-4 krt/v ulkomailla + kotimaan matkat/lennot päälle.
Ei me pihtailla kylläkään arkenakaan (mielestämme). Meillä asuntolaina maksettu 2006 loppuun. Ei oo autoa (joita kyllä vuokraamme tarpeen tullen hertziltä tmv 4-10 krt/v), liikumme yleisillä. (lähijuna,bussit, lentokone). Asumme sellon kulmilla pääkaupunkiseudulla. Ei meilläkään päätähuimaavat tulot oo. Mutta menot on suhteutettu tulojen mukaan niin että 1000 jää säästöön joka kuukausi.Asuntokustannukset minimi 210e/kk jne..
Emme asu omakotitalossa vaan vaatimattomasti paritalossa (sanon näin siksi, että monet tuttavaperheemme maksavat isoa lainaa samoilla tuloilla). Emme osta vaatteita kaappiin lojumaan vaan käyttöä varten ja niitä ei tarvitse olla suurta kasaa. Syömme suht edullisesti, tavallista kotiruokaa. En tykkää sisustaa. Olemme aikoinaan sisustaneet kotimme ja olemme siihen edelleen tyytyväisiä. Emme siis lähde uusimaan huonekaluja vain siksi, että se on muotia. Käytän edullista kosmetiikkaa, käyn harvoin kampaajalla. Luemme kaikki muut lehdet paitsi Hesarin kirjastossa.
Joka kuukausi saamme yli 1000 säästöön. Sillä sitten reissaamme kerran vuodessa etelään ja kesälomareissut kotimaassa.
2 aikuista, 2 lasta, iiiiiso omakotitalo, 2 autoa, muutama kotieläin.
Ruokaan menee vain 350-400 euroa kuussa, yhtään lehteä emme tilaa (sanomalehti tulee työsuhde-etuna, muita lehtiä harrastusten kautta), kilpailutan sähköt vähintään kerran vuodessa ja pidän kuukausibudjettia vuoden eteenpäin.
Käymme kaukomatkalla vähintään joka toinen vuosi, etelässä omatoimimatkalla kerran kesässä tai ajamme Keski-Eurooppaan autolla. Emme nuukaile vaatteissa tai elämisessä, mutta emme myöskään ostele enää nykyään pahemmin velalla mitään. Asuntolainaa on jäljellä vielä yli 15 vuotta.
Ensi helmikuussa matkaamme Jenkkeihin ja matkan kokonaishinnaksi tulee melkein 8 tonnia. Matkan suunnittelun olen kuitenkin aloittanut jo keväällä, joten lennot ja osa hotelleistakin on jo maksettu.
perheeseen kuuluu kahdeksan henkilöä ja matkan kustannuksiksi kaikkineen tulee noin 5000 euroa vuodessa. Meillä ollaan melko säästäväisiä muuten, eikä ole isot tulotkaan, nettona noin 3300e kk.
talvella yleensä kaukokohteessa, kesällä suositaan Kreikkaa
Me käydään kerran vuodessa etelässä. Onnistuu niin, että joka kuu laitetaan rahaa syrjään säästötilille. Kun on takaraivossa, että se etelänmatka odottaa talvella, niin sitä rahaakin saa säästöön kummasti eikä tule törsättyä turhaan, esim ylenpalttisiin joululahjoihin. Lisäks varataan matkat aina heti kun tulee myyntiin, siinäkin säästää pikkasen ja saadaan hyvä hotelli lapsiperheelle.
Elävät juuri noin kuten sanot. Isovanhemmat antavat rahaa käteen joka kuukausi, lisäksi maksavat perheen muita menoja.
Tiedän monia, joilla isovanhemmat maksavat esim. lasten kaikki talvivaatteet, osan matkasta tai auton kuluja.
Näin palkasta jää enemmän säästettäväksi.Sitten teidän perheen, joka matkustaa joka vuosi, mutta tinkii muusta. Asuu pienessä asunnossa, kulkevat julkisilla jne. Pienituloisia ovat.
koska emme mene valmismatkoilla. Kun hyödyntää netin lento- ja hotellitarjoukset (tai vuokraa kohdemaasta huoneiston) on matkustaminen joskus jopa naurettavan edullista. Lisäksi olen huomannut, että netin kautta kun varaa, niin saa hienomman hotellihuoneen (mitä valmismatkoilla) halvemmalla. Tämä johtunee siitä, että yleensä ihmiset majoittuvat 5 tähden hotelleihin jne. ja kalliimmissa on tyhjää tilaa. Kalliimmista saa sitten usein edullisemmin huoneen mitä 3 tähden hotellista, koska niissä on tilaa, kunhan vaan käyttää tarjoukset hyödykseen.
Niin, ja matkakohteeksi emme valitse Tokiota tmv. vaan esim. Thaimaan tmv. jossa sitten syöminen ja muu eläminen on edullista:)
Lisäksi teemme sivutöitä satunnaisesti, niistä tulee ehkä 3000-4000 e vuodessa. Tuloistamme jää joka kuussa säästöön 1000-1500 e, sillä elämme vaatimattomasti. Emme koskaan shoppaile muuten vaan, koska emme pidä shoppailusta. Ruokaa ostamme normaalisti, emme säästä siinä erityisesti. Autoja on yksi, ja käytämme sitä vähän.
Matkustamme kaksi kertaa vuodessa Espanjaan, missä on sukulaisia. Osa lomasta sukuloidaan, osa lomaillaan vuokra-autolla maata kiertäen. Kustannukset on toistaiseksi olleet max 3000 e 2-3 viikon lomasta viidelle hengelle, kun lapset on pieniä ja lentää halvalla.
Esim viime kesän lomareissun (2vkoa) loppuosa maksetaan joulukuun alun veronpalautuksilla.
Mutta vähintään kerran vuodessa pitää päästä.
Samaa olen minäkin monesti miettinyt.
Tiedän monia, joilla isovanhemmat maksavat esim. lasten kaikki talvivaatteet, osan matkasta tai auton kuluja.
Näin palkasta jää enemmän säästettäväksi.
Sitten teidän perheen, joka matkustaa joka vuosi, mutta tinkii muusta. Asuu pienessä asunnossa, kulkevat julkisilla jne. Pienituloisia ovat.