APUA,korvaahan vakuutus (vesivahinko)
Eli,kyseessä paritalo,ja vaatehuoneeseen asennettu pesukone. Tuli pikku moka vessaremontin yhteydessä,ja pesukone valutti kaikki pesuohjelman vedet asuntoon,laminaatit litimärkinä,samoin osa tapeteista. Vaatehuoneessa ei viemäröintiä,mutta putket vedetty seinän läpi vessaan (ammattilainen vetänyt),mutta koska konetta ei olisi saanut käynnistää ja näin tapahtui,ne vedet tosiaan sitten valui pitkin asuntoa. Nyt on laminaatit jo pikapikaa purettu pois,ja huomenna tulee vakuutusyhtiöltä joku katsomaan.
Vastoin ohjeita,ei oltu kotosalla kun tämä tapahtui,mutta aiomme sanoa olleemme pihassa kuitenkin. Onko muuta mitä voisi tehdä että vakuutus korvaa,tai siis onko mitään miksi ei korvaisi?? Kaikki neuvot ja avut kelpaavat.
Kommentit (18)
suojeluohjeiden mukaan teidän olisi pitänyt olla kotona, joten tuskin tulee korvauksia.
* kone on asennettu kosteussuojaamattomaan tilaan
* kone ei ollut vielä loppuun asti asennettu
* teitä oli kielletty käyttämästä konetta
* ette olleet kotona kun kone oli päällä
Ei mikään vakuutus tuon tason tyhmyyttä korvaa...
Jos vakuutusyhtiö olisi korvausvelvollinen kaikesta tyhmyydestäkin, niin vakuutusmaksut olisi aika kamalat. Eikö paritalossa todellakaan ole muka oikeata paikkaa pesukoneelle? Eihän vaatehuone ole todellakaan mikään pesukoneen paikka.
Pitäisiköhän meidänkin pesukone siirtää hetkeksi vaikka olkkariin, 15 vuotta vanhat parketit voisi uusia vakuutusyhtiön piikkiin.... Nykyisellä sijoituspaikallaan se ei saa vesivahinkoa aikaan, vaikka valuisi hanat auki tunteja.
kone on ollut jo vuoden päivät vaatehuoneessa,mutta kun vessaremonttia alettiin tehdä,kytkin sen vahingossa vaikkei olisi saanut (mies siis kielsi,joka vessaremppaa tekee tse). Eli,eikö kyse ole silloin vahingosta ja vakuutus korvaa? Emme halua kuin uuden lattian verran korvausta.
Ja millä vakuutustarkastaja voi todeta ettemme olleet kotona,tai siis pihassa?
Ja pesukoneen letkut on seinän läpi aikanaan laittanut putkimies,joka ei sanonut että pesukone ei saisi olla vaatehuoneessa,hän ei tosin asentanut mitään pesukonejuttuja vaan putkijuttuja vessan puolella?
olen vakuutusyhtiössä korvauspuolella töissä, joten tiedän huomenna, oletko meidän asiakas.
Toisekseen, tuossa on jo aika monta suojeluohjetta rikottu. Jos kyse olisi yhdestä pikku mokasta, voisi yhtiö korvatakkin. Mutta tuosta tulee jo korvauksen alennus, jollei jopa kokonaan hylätä.
Samperi ei oo tullut muuten mieleenkään tuo. Olemme miettineet uutta lattiaa.
Täytyypä siirtää pesukone ja pestä " vahingossa" ja pilata lattiat.
Haloo ap!!!!!!!!!!
Eikä siellä mitään kosteussulkuja ole. Korkeintaan vuotoallas koneen alla kuten tiskikoneessakin.
Se katsotaan valvotuksi pesukoneen käytöksi.
Eräs jo totesikin, että vakuutusmaksut nousisivat pilviin, jos kaikki mokat ja tyhmyydet korvattaisiin.
Ne maksut nousee myös valehtelijoiden ja vakuutusvilpin ja -petosten tekijöiden takia. Monet on saatu kiinni, valitettavasti useammat selviävät.
Ennen kuin otat vakuutusyhtiöön yhteyttä, muista miettiä tätä. Kun vakuutuspetoksesta tai vilpistä jää kiinni, tiedot kiinnijääneestä tulee vakuutusyhtiöiden YHTEISEEN tietokantaan. Sen jälkeen on vaikeaa ja liki mahdotonta KOSKAAN saada ainuttakaan vapaaehtoista vakuutusta, kuten kotivakuutusta, auton kaskoa, sairaskuluvakuutusta jne.
Miettikää oikeasti mikä summa on sen arvoinen, että kannattaa lähteä valehtelemaan.
Kerro totuus vahingostasi, kaikin puolin ja toivo, että edes osa vahingosta korvataan.
kosteussulku,sellainen maalin tapainen laitettu muovimaton alle. Ja vakuutusyhtiössä jo alustavasti sanottiin,ettei mitään estettä pitäisi korvaukselle olla. Eli tulevat vain paikan päälle vielä varmistamaan. Ja tosiaan,tiedän monia joilla on keittiössä pesukoneet,vaikkei siellä sen kummempia sulkuja ole. Älkää nyt olko noin kamalan kiivaita,kyselin vain APUA ja NEUVOJA
Meillä ainankin vaatii kyllä tietoista harkintaa laittaa se päälle. Ja jos väitätte olleenne kotona, ettekä kuitenkaan olleet, on kyseessä vakuutuspetos. Kannattaako ottaa yhden lattian takia sellaista riskiä, ja nostaa muiden vakuutusmaksuja? Just tuli ohjelma siitä, kuinka paljon vakuutusmaksuihin vaikuttaa nämä vakuutuspetokset.
Must on järkkyä tämä nykyihmisten moraalittomuus. Mistään ei haluta ottaa vastuuta, varsinkaan taloudellista. Häpeäisitte Ap!
Tiedän sillä olenpa minäkin ollut vakuutusyhtiössä töissä. Ennen kuin vahinkotarkastaja on nähnyt olosuhteet ja vahinkoilmoitus kunnossa (pyytänevät kirjallisena koska aika varmaan hylky tai alennus tulossa) ei mitkään korvaukseen liittyvät asiat pidä kutiaan. Siis yhtiöstä annetaan yleisiä neuvoja ja tietoa korvausperiaatteista, mutta korvattavuus päätetään kyllä ihan muualla kuin puhelinneuvonnassa. Otan osaa ap, kyllä tyhmyydestä sakotetaan ihan oikeasti. Kuka on niin idiootti että laittaa pesukoneen vaatehuoneeseen...? Kerran olen nähnyt eräässä vuokrakämpässä pesukoneen " paikkana" eteisen vaatekaapin, mutta eihän kukaan aivoilla varustettu konetta tuollaiseen paikkaan laita.
Teillä on siis pyykinpesukone vaatehuoneessa? Minä ainakin pelkäisin sen syttyvän herkemmin palamaan niinkin pölyisessä paikassa. Muuten en kommentoi.
tämä aloitus on ollut täällä ennenkin hieman eri muodossa,joten ei mene enää läpi : ) Ja aina joku näihin tarttuu. Haulla löytynee se aiempi versio.
Vahingon määrästä ja laadusta, ei ne siellä tyhmiä ole =)
Alla olevassa lainauksessani ei ainakaan sanota, että pesukoneen olisi oltava lattiakaivollisessa tilassa, mikä sinällään onkin järkevää, sillä aika harvassa keittiössäkään on lattiakaivoa, ja silti lähes joka huushollissa on tiskari:
" Pesukone on aina liitettävä omalla sulkuventtiilillä ja
hyväksytyllä paineenkestävällä täyttöletkulla vesijohtoverkostoon.
Pesukoneen poistoletku tulee asentaa kiinteästi
viemäriverkostoon ja pesukoneen toimintaa tulee
valvoa. Pesukoneen sulkuventtiili tulee olla suljettuna,
kun pesukonetta ei käytetä.
3. Kylmälaitteen ja pesukoneen alle on laitettava turvakaukalo,
jos tilassa ei ole lattiakaivoa tai lattian rakenne
on sellainen, ettei mahdollinen vuoto tule välittömästi
näkyviin."
sanoi mulle aikoinaan että pesukone pitää asentaa tilaan missä on kosteussulku. Jos ei ole ei vakuutus korvaa.