En voi sille mitään, mutta minusta olisi kamalaa jos lapseni saisi silmälasit alle kouluikäisenä!
Jotenkin pienet rillipäät on niin ressukoita... Ihan varmaan heitä kiusataankin silmälasien takia.
Ne rajoittavat pienen lapsen elämää ihan turhaan! Voi kun jo pienten lasten silmät voisi leikata, niin lapsen ei tarvitsisi kärsiä laseista!
Kommentit (17)
eli näkö korjaantui itsestään tai siis karsastus meni ohi. Ja tätä tuttua ei kukaan rilleistä kiusannut, eikä hän mikään ressukka ollut vaan kuvista katsottuna AIVAN älyttömän suloinen laseineen!!'
Ap olet oikeasti aika TYHMÄ! Harmi kun sitä ei voi laserilla korjata!
En siitä tiiä, kiusataanko, itekki oon saanu nuorena lasit eikä oo kiusattu. Mutta jotenki käy silti sääliksi.=)
pieni ongelma se oikeesti on, ellei sitten idiootti äiti tee siitä suurta numeroa.
Ei ole kiusattu ei. Ja kummasti alkoi lapset kehittymään kun toinen sai lasit +4,5 ja toinen +9 vahvuuksilla. Ennemmin haluan heille lasit kuin etteivät näkisi mitään.
Älä sääli lapsia kenellä on lasit, vaan ajattele, että ompa hyvä kun huomattu näkövamma noin aikaisin niin on mahdollisuus viettää aikuisuus ilman laseja.
poika saamassa kohta lasit. Mutta ollaan onnellisia kun saa näin varhain niin hyvät mahdollisuudet että sais ne pois jossain vaiheessa!
Vierailija:
poika saamassa kohta lasit. Mutta ollaan onnellisia kun saa näin varhain niin hyvät mahdollisuudet että sais ne pois jossain vaiheessa!
haluais kanssa, kun kaverillakin on:) Aurinkolasit päässä sitten leikkii (joskus)..Ja tyttöni on jo koulussa ja luokallaan silmälasisia, kuin ilmankin olevia oppilaita. Eikä kiusata. Kysyin:) Tyttö kysyi miksi kiusattais..
minua nimiteltiin. Siksi inhosinkin niitä ja enkä käyttänyt kovin usein. Vaikka en nähnyt taulullekaan. Aika jännä kuitenkin kun olin 6v olisin kovastikin halunnut saada silmälasit. Pyysin vanhempia ostamaan, mutta eivät suostuneet :)
Sinun kotonasi taatusti!!!
Kun asiata jo tuohon sävyyn kirjoittelet niin tokihan kotonakin taivastelet " kuinka kauhee reppana se naapurin Reettakin on kun sillä on rillit"
:(
Siis edellinen jatkaa, että meidän tyttö näki kerhoystävällään silmälasit ja totesi, että " mäkin haluan tommoset!" Ikä 4 v.
muista tämä ketju kun elämä jonain päivänä lyö suo kunnolla