Suosittele matkarattaita
Tarvittaisiin kahdet matkarattaat. Mahdollisimman pieneen tilaan menevät. mutta silti niissä pitäisi yli yksi vuotiaan mahtua nukkumaan. Eli selkänojan pitäisi saada makuuasentoon. Toiset tulevvat juuri syntyneelle. Mitkä voisi olla hyvät?
Kommentit (5)
Niiden kyydissä pysyy pienikin vauva, sillä selkänoja on " kuppimainen" ja menee hyvin sellaiseen kuppiasentoon :) Mutta 3-vuotiaskin mahtuu vielä hyvin istumaan noissa vaunuissa. Menevät lisäksi pieneen tilaan.
Meillä Solanoissa nukkuu satunnaisesti 88cm lapsi, ja ainoastaan kantapäät tulevat " ulos" makuutilasta. Rattaat menevät siis " kuppimaiseen" makuuasentoon. Kuomun saa vedettyä tosi pitkälle, jolloin lapsi on hyvin suojassa esim. kauppakeskuksen hälinältä.
Rattaiden runko on aika paksua metalliputkea, saman tyyppistä kuin Teutonian vaunuissa. Ovat siksi aika vakaat työntää eivätkä nitku ja natku.
Lisäksi Solanoissa on yhtenäinen työntöaisa ja ne kulkevat suoraan yhdelläkin kädellä työnnettyinä. Taittuvat kuitenkin kasaan kuin sateenvarjorattaat ja vievät aika vähän tilaa auton peräkontissa.
Tavarakorin sijaan Solanoissa on irroitettava tarvikekassi, joka on rattaita kasattaessa kätevä heittää sisältöineen esim. peräkonttiin. Itseäni kun risoo tyhjentää kasa irtoroinaa auton peräkonttiin kun poistutaan esim. ostoskeskuksesta.
Solanot maksavat Suomessa n. 250 euroa (jos muistan oikein), mutta Saksasta tilaamalla saa n. 170 eurolla.
Musta se kuppi-istuin oli ihan kamala enkä mitenkään saanut siihen vauvaa aseteltua järkevään asentoon. Tosin niissä oli suosituskin alk. 4 kk iästä, siksi myimme ne pois kun tarvimme rattaat ihan pienelle. Lisäksi ne painoivat kuin synti. T: 3
Ovat sama malli, mutta tuo Solano on " päivitetty versio" vanhemmasta mallista.