Sakko mennyt ulosottovirastoon, eräpäivä mennyt jo ja lapussa lukee että muuntorangaistus
Ellei maksa. Jos nyt maksan pienen osan niin mitä sille tapahtuu? Eräpäivä viime kuun lopulla. Voisin toki soittaa sinne ja pyytää maksuaikaa mutta kuinka paljon ne sitä antavat kun eräpäivä on jo mennyt enkä pysty kovin paljon kuussa maksamaan. Antavatko asian olla jos nyt maksan edes vähän
Kommentit (9)
soita ja sovi pienestä kuukausittaisesta summasta, niin homma hoituu hitaasti, mutta varmasti. Maksuaikaa tuskin kuitenkaan saat, niin että saisit kokonaan olla laskua lyhentämättä, koska et käytökselläsi ole millään tavoin osoittanut olevasi luottamuksen arvoinen. Luultavasti kun maksuaika on kulunut umpeen, soittaisit uudelleen ja vinkuisit uutta maksuaikaa? Eli ole aikuinen, soita sinne äläkä pakoile ja tarjoa maksusuunnitelmaa.
Niitä on useampikin ja ovat jo aika vanhoja, unohtunut vain maksaa kun ei ole sellaisia rahoja koskaan ollut. Kauanko menee että on mentävä vankilaan jos ei maksa? Luottotiedoton olen eli eivät voi periä sitä kautta kun ei ole mitään mistä periä. Jos maksan vain jonkin verran aina kuussa niin ovatko tyytyväisiä?
Ei sieltä vankilaan passiteta, menet paikalle ja kerrot rahatilanteesi ja tuomari varmasti ymmärtää. Riippuu summista, mutta ainakin vuoden.
Vankilat on aika täynnä, joten ne ei mielellään muunna noita istumisiksi ja alle 25pvän(?) sakkoja ei edes muunneta.
Kovin herkästi ei tuohon muuntorangaistukseen lähdetä.. Soittoa vaan niin homma hoituu!
Miten voi olla raha- asiat noin huonosti???
poika ja tyttö sekä koira. Mies tienaa sen 3000-5000e kuussa ja mamma käyttää kuukuppia.
Melko tylsää...
kaikilla ei asiat mene putkeen ja täytyyhän tuomareiden ja vanginvartijoidenkin pysyä leivänsyrjässä.
tavistonttu:
poika ja tyttö sekä koira. Mies tienaa sen 3000-5000e kuussa ja mamma käyttää kuukuppia.Melko tylsää...
kaikilla ei asiat mene putkeen ja täytyyhän tuomareiden ja vanginvartijoidenkin pysyä leivänsyrjässä.
ja mieskin tienaa vain n. 2600e/ kk! Koira kyllä löytyy, mutten käytä kuukuppia. Ja jännitykseni haen jostain ihan muualta kuin ulosotosta =)
Mieheni on muuten vanginvartija (kaitsee sitten teidän hulttiomiehiä...)
Miten voi joku vajota noin alas puolustellakseen rahasotkujaan??!
miehen palkanmuodossa;)
Maailmassa on niin paljon pahempaakin, kun rikokset joista saatu sakkorangaistus, miten sitä voi ihmetellä? Ellei tuijota vaan omaa napaa ja koska itellään menee hyvin, niin ei ymmärrys riitä siihen miten muilla ei mene.
Aika hyvin saa sovituksi maksuaikaa noihin sakkoihin.