Autoilijat: Miksi et käytä vilkkua kääntyessäsi?
Voi että kun ärsyttää! täneen mun perässä ajo hyvän matkaa auto joka ei kertaakaan käyttänyt vilkkua vaikka teki 2 kaistanvaihtoa itäväylällä sekä ajoi kaksi liikenneympyrää.
Grr.. täällä kotinurkillakin on enempi sääntö kun poikkeus näköhään että jos ei vastaan tule autoa niin kääntyessäkään ei vilkuteta.
Onko se niiiiin iso vaiva. ja eikö ihmiset tajua että se vilkunkäyttö on tärkeä infoa myös jalankulkijoille!
Perustelkaapa joku miksi ihmeessä sitä vilkkua ei voi näyttää silloin kun pitäisi. Ei se siitä nyt niin paljon voi kulua!
Kommentit (11)
ois pitänyt taas lukea läpi viesti ennen lähettämistä.
Eikö kukaan vilkuton viitsi tulla perustelemaan? ehkä syynä onkin kuskin kyvyttömyys tehdä kahta asiaa yhtä aikaa (eli laittaa vilkkua päälle ja ohjata autoa).
niin, autoilen siis itsekin enkä koe vilkun käyttöä mitenkään vaivana enkä ymmärrä miten se voi jollekin olla.
muutaman kerran on etenkin liikenneympyrässä UNOHTUNUT vilkuttaa kun olen poistunut ja joskus taas olen vahingossa vilkuttanut kun olen mennyt ympyrään...
Mutta käytän vilkkua aina (jos en unohda :/ sitä ei kyllä tapahdu paljon)
Disaronno:
a. koska vilkkua tulee käyttää
b. koska esim. tieltä jolle olet kääntymässä saattaa olla auto kääntymässä tielle jolla olet ryhmittyneenä ja ennen kun se paukkaa tielle haluaa kuski ehkä varmistuksen että todella olet kääntymässä etkä vaan ajelle huviksesi ihan oikeassa reunakivessä kiinni
c. jalankulkijat ja pyöräilijät (myös kortittomat) usein tajuavat vilkusta että olet kääntymässä, ne ei ehkä niinkään seuraile ryhmittymisiä
siis että uusissa autoissa ei tunnu olevan vilkkuja ollenkaan.
Kiva ajaa jossain ruuhkassa satasta ja joku helvetin ääliö poukkoilee kaistalta toiselle näyttämättä vilkkua.
Joskus tekisi niin mieli olla väistämättä kun sellainen tulee päälle...
edessä seilaa auto kahden kaistan väliä eikä kertakaikkiaan voi kertoa vilkulla meinaako mennä kääntyvien kaistalle vai jatkaa suoraan.
paras oli vielä se kun mersu taksi tuli mun perässä eilen kolmessa risteyksessä EI KÄYTTÄNYT VILKKUA!
sit pidemmälle en tiiä kun tiemme erkani kun menimme kehä kolmoselle, taksi tuli mun perässä..
Disaronno:
viesti nro oliko se nyt 4,5 tai 6, en muista..
Vilkkua näytetään jo ryhmittäydyttäessä eikä vasta sitten kun ollaan kääntymässä, hyvähän sitä vilkkua on näyttää ensiksi ryhmittäytymisessä ja vielä kääntymisessä varsinkin jos kaistalta käännytään ja ajetaan myös suoraan!
Vierailija:
Ja tähän tiedoksi, että liikenneympyrästä ULOS ajettaessa laitetaan vilkku oikealle ympyrästä ulos.
t. bemari-kuski
Ja tähän muuten tiedoksi sinulle, että bemarikuski kirjoitetaan yhteen.
Audeihin Volvoihin ym. " kalliimpiin" autoihin vilkun saa vain lisävarusteena;)