Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Jonathan tähtihaalariin pettyneitä?

03.02.2008 |

Meillä on useana vuotena ollut Jonathanin peruskosteushaalareita eikä niissä ole koskaan ollut moitteen sijaa, itse asiassa olen ollut niihin tosi tyytyväinen. Viime syksynä ostin kuitenkin pojalle tähtihaalarin, joka otettiin käyttöön joulukuun puolella. Tällä hetkellä haalarista on kaikki jalkalenksujen napit irronneet vuorotellen, jalkalenkit on kuluneet rikki, yksi heijastin nauha jalasta on ratkennut, yksi tuulilistan tarrakiinnitys repsottaa ja sauma on ratkennut niskasta. Myös hupun nepparikiinnitys on niin löysä, että huppu irtoaa jatkuvasti. Kosteutta puku kyllä on pitänyt, mutta parin kuukauden käytön jälkeen siinä on kyllä ihan liikaa " pikkuvikoja" . Mietinkin nyt, onko muilla samanlaisia kokemuksia vai onko minulle sattunut ns. maanantaikappale? Ja jos muillakin on ongelmia, onko ongelmat vain tähtihaalareihin liittyviä vai onko peruskosteushaalareissakin laatu heikentynyt??

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
04.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kertokaahan positiivisetkin kommentit niin tiedän, jos jollain on kestänyt niinkuin pitääkin:)

Vierailija
2/8 |
04.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yksi peruskosteussuoja, yksi cordurahaalari ja kaksi Motions-haalaria varahaalareina ja KAIKISTA irtosi lyhyen käytön jälkeen jalkalenksujen napit ja huput irtoili koko ajan .Muuten pysyivät kyllä ehjinä, käyttäjinä oli kaksi pientä tyttöä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
04.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

hajosi parin kuukauden jälkeen reksut ja annoinkin palautetta jonathanille tästä. Ovat kuulemma tietoisia asiasta ja ensi talven mallistoon kokeilevat kumisia renksuja.



Mutta sinulla kyllä paljon pikku vikoja...oletko antanut palautetta?

Vierailija
4/8 |
04.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on ollut tähän saakka todella positiivisia kokemuksia Jonathanin haalareista ja nyttenkin tuo tähtihaalari on pitänyt vettä erinomaisesti ja olen siihen todella tyytyväinen mutta meilläkin ne lenksut irtosivat heti ja napit katosivat jonnekin. ostin uudet napit ja ompelin mutta sama juttu, lenksut irtosivat taas toisesta lahkeesta ja taas on napit kadoksissa. Nilkasta pääsee siis lumet helposti sisään kun ei ole niitä lenksuja. Meillä myös siitä listasta on tarrakiinnitys irtoamassa.

Sit vielä ne hihansuut on tosi kireät, ollaan jouduttu pitämään hanskoja haalarin päällä. Ei sinänsä ole mikään vika mut hieman ehkä häiritsee.

Tästä huolimatta ajattelin ostaa pojalle nyt välikausihaalarin Jonathanilta kun tuo pitää niin hyvin vettä ja on silti edullinen. Ei meillä ole varaa ostaa kahta Reimatecin pukua...



Kalamami

Vierailija
5/8 |
04.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kosteutta pitää ja on yleisilmeeltään hyvänä pysynyt. Käytössä pihalla on vielä ollut tosin 2-osainen toppapukukin rinnalla.



Mutta.. Pikkuvikoja löytyy, samoja kuin muillakin! Heti kaupasta ostettuani tuon puvun, jalkalenksuista irtosi kaksi nappia, ennekuin puku ehti olemaan edes kertaakaan päällä! Napit oli ommeltu pukuun kiinni niin, että käytännössä lanka oli vain kerran pujotettu puvun läpi ja siihen laitettu nappi. Tosi harmi, että uuteen pukuun joutuu heti samantien ompelemaan kaikki napit uudelleen kiinni!! Jalkalenksut ovat ihan riekaleina, ovat ihmeen pehmeää materiaalia, verrattuna tavan Jonathaniin. Tämä ei siis ole ollut ainoana pukuna käytössä, lapsi on kotihoidossa ja silti ovat lähes katki nuo lenksut. Hupun nepparikiinnitys on meilläkin niin löysä, että huppu irtoaa tosi helposti. Lisäksi nuo teippaukset ovat tosi teräviä, tuntuvat siis selvästi kankaan läpi. Jonkun verran ovat ompeleet ratkeilleet teippauksien kohdalta, lähinnä tuon yläosan ruskeasta kankaasta =( Harmillisia vikoja, sillä puku on mielestäni muuten niin kaunis.



Meillä on ollut paljon Jonathanin toppahaalareita ja -pukuja ja aiemmin ovat jalkalenksut pysyneet lähes kuin uutena yhden talven käytön jälkeen! Nuoremmalla pojalla on tavallinen Jonathan toppahaalari käytössä, eikä lenksuissa tai niiden kiinnityksessä ole tänäkään talvena ollut mitään vikaa. Huppukin pysyy paikoillaan, eikä saumat ratkeile.

Vierailija
6/8 |
04.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on 110cm tähtihaalari kohta 4v.täyttävällä pojalla.Meillä kanssa irtosi lenksujen napit aika nopeeta tai siis molemmista lahkeista yhdet napit.Anoppi ompeli uudet ja nyt ovat hyvin pysyneet.Lenksut ovat kyllä pysyneet uudenveroisina ja muutenkin haalari on moitteettomassa kunnossa ja olen ollut tyytyväinen sen puolesta.

Mutta myös minusta hihojen suut saisivat olla löysemmät.Suht tiukat ovat kun rukkaset alle laittaa.

Poika ei hupusta tykkää,joten sen irroitti aikoja sitten,joten tarviikin tarkistaa pysyykö huppu hyvin neppareilla kiinni.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
04.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta mielenkiinnolla luen, koska ostin ensi vuotta varten ko. haalarin.



Mutta ilmeisesti melko vauhdilla nuo tämän vuoden haalarit on ommeltu. Meillä kävi niin, että ostin babymallin haalarin koossa 86, näin siis luki pahvilapussa ja kassakuitissa. Kotona aloin sitten ihastelemaan ostostani ja tulin siihen tulokseen, että on aika pienen näköinen haalari...juu niskalenkissä olikin sitten koko 68! Sain onneksi vaihdettua haalarin, mutta olisipa ollut ikävä todeta asia vasta ensi talvena käyttöönoton hetkellä!

Vierailija
8/8 |
04.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yllä olevien vikojen lisäksi meillä hajosi vyötärönsäätö, naru on haalarin sisällä enkä saa sitä ulos sieltä. Soitin Jonathanille ja valitin vioista, tyrmistyin niin vastauksesta etten osannut edes purnata puhelimessa...Lupasi lähettää uudet jalkarenksut, ja sanoi että jos se vyötätönsäätöominaisuus ón ihan välttämätön, voinhan viedä puvun vaikka ompelijalle, joka korjaa sen!



Lähetti sitten ne renksut, ja " hyvityksenä" arviolta 33-35 kokoa olevia sukkia (kun meidän haalari on kokoa 92 ja sanoinkin sen puhelimessa...)



Yleensä, jos joku vaate tai tavara näin hajoaa, saa tilalle uuden, tai ainakin lahjakortin tai muun arvokkaamman tuotteen, kuin sukat, jotka menee ehkä 5 vuoden päästä jalkaan...Olen itsekin ollut työssäni tekemisissä vaatereklamaatioiden kanssa, joten tämä asenne tyrmistytti minut! On tasan tarkkaan viimeinen haalari, jonka ko. firmasta ostamme, ja ihan vain tämän asenteen takia. Aiemminkin meillä näitä haalareita ollut kyllä esikoisella, eikä niissä ole ollut ongelmaa. Mutta en uskalla enää investoida 79 euroa haalariin, jos se hajoaa heti eikä mitään hyvitystä saa...