Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

En uskalla syöttää lapselle kalaa koska pelkää allergista shokkia

Vierailija
31.01.2008 |

Olen itse allerginen kalalle ja lapsi maidolle. Lapsi ei ole koskaan maistanut kalaa, on 2-vuotias

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
31.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

..

Vierailija
2/10 |
31.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Anna sille lapselle sekä D-vitamiinia että kalaa. Jos et uskalla, ota yhteys johonkin allergialääkäriin ja pyydä apua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
31.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kalaa ollaan annettu, eikä ole tullut mitään oireita. Ensin kokeiltiin pienillä määrillä, nyt poika mussuttaa innoissaan etenkin lohta joka tuntuu olevan suurta herkkua.



Rohkeasti vaan kokeilemaan!

Vierailija
4/10 |
31.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

jotkut eivät anna kalaa ennen kolmatta ikävuotta. Kala-allergia on ikuinen, ei siitä voi parantua.

Vierailija
5/10 |
31.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kalan syöntiä ei ole syytä välttää, ellei ole todettu kala-allergiaa. Oma allergia ei ole sama asia kuin lapsen allergia.

Vierailija
6/10 |
31.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä tilanne on vielä hullumpi, sillä 5-henkisessä perheessämme ei ole allergioita (miehen eläinpölyallergiaa lukuunottamatta). Jostain syystä vain pelkään, että vauva (nyt 10kk) on allerginen nimenomaan kalalle ja tulee saamaan jo pienestä määrästä tappavan anafylaktisen shokin :/ Kalaruuat on siis jääneet antamatta vaikka kaikkea muuta jo syödäänkin.



En tiedä pitäisikö mun mennä kalaruoka purkin kanssa päivystykseen, pyytää hoitsua viereen kortisonipiikin kanssa ja antaa sitten eka kalamaistiainen :D



Korvien välistähän tämä on kiinni, eikä mulla muita tällaisia pakkomielteisiä ajatuksia ole. Mutta juuri asian ainutlaatuisuuden takia pelkään, että tämä on sitä kuuluisaa äidin vaistoa ja olenkin oikeassa....

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
01.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja kala-allergiasta voi parantua.

Vierailija
8/10 |
01.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä mies kova kala-allergikko. Testasin kalaa ensin lapsella niin että sivelin sitä kädelle ja odotin tuleeko iho oireita. Jos on pahast allerginen kalalle niin jo ihokontakti tuottaa oireita ( miehelle heti ihottumaa, sellaiste kun sata nokkosta olisi polttanut) Sitten kun ei tullut reaktiota kokeilin sivellä kalaa huuleen. Ei siitäkään tullut ja sitten annoin ihan pienen määrän kalaa suuhun.

Mitään allergiaa ei tytöllä ole vaan syö nyt päiväkodissa samaa ruokaa kuin muutkin

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
01.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

itse laitoin hätänumeron ja neuvolakortin pöydän reunalle ja suunnilleen pakkasin sairaalakassin ennen kuin kokeilin " vaarallisia" ruoka-aineita. Mut ihotestin kanssa kun odottaa, niin ei se kovin vaaraksi ole jos ei oireita tule. Ja puol tuntia ruuan antamisen jälkeen aina huokaisin helpotuksesta. Meidän perheessä kaikilla on ollut ihan eri allergianaiheuttajat

Vierailija
10/10 |
01.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

maito, muna, soija ja viljat ovat paljon yleisempiä. Meidän lapsista molemmat olivat allergisia noille, mutta vain toinen kalalle (ja hän oli allerginen lähes kaikelle muullekin mm. perunalle). Eka kerralla ei yleensä tule vielä oireita, ainakaan pahoja.



Mutta jos et itse voi käsitellä kalaa, niin ei kai sitä pakko ole antaa. Rypsiöljystä saa myös hyviä rasvahappoja.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yhdeksän seitsemän