Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Avautumista parisuhteesta..

Vierailija
27.01.2008 |

Nyt on pakko kirjoittaa tänne ja saada vähän perspektiiviä asioihin meitä tuntemattomien ihmisten mielipiteiden kautta. Eli ensimmäisenä kysymys: Minkälaista on arki teidän perheessä?? Meillä on yksi pieni lapsi ja käymme kummatkin pari tuntia päivässä töissä ja lisäksi mies opiskelee. Illat sitten menevätkin niin, että katson makkarissa telkkaria tai olen koneella ja mies pelaa olkkarissa toisella koneella. Tuntuu kuin olisin suhteessa kannettavan kanssa ja minulla olisi lapsi kämppikseni kanssa. Seksistä voi vain haaveilla. Viimeisen vuoden aikana olemme harrastaneet seksiä viitisen kertaa. Mies ei halua. Tuntuu siltä, että pää hajoaa kohta. En jaksa aina taistella huomiosta tietokonepeliä vastaan. Haaveilen lähes päivittäin jotenkin erilaisesta perhe-elämästä ja miehestä, joka haluaisi minua naisenakin. Kuulostaa hullulta. Mies on ihana isä, on läsnä lapsen elämässä. Minä vaan olen jäänyt pois kuviosta. Keskustelu miehen kanssa koskee lähinnä päivittäisiä/konkreettisia asioita. Hän harvemmin miettii mitään sen ihmeempiä tai erikseen pohtii asioita. Minä taas joskus haluaisin jutella muistakin asioista kuin, että mitä huomenna syötäisiin. Millä ihmeen ilveellä parisuhdettamme/perhe-elämäämme voisi piristää?? Auttakaa siskot! Mitä te teette yhdessä perheenä tai parina?

Kommentit (19)

Vierailija
1/19 |
27.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikö kellään ole mitään vinkkejä tai mielipiteitä??



AP

Vierailija
2/19 |
27.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näytä vaikka tänne kirjoittamasi teksti. Lapsi hoitoon ja menette jonnekin kaksin, missä ei ole tietokonetta. Ei voi olla niin tollo mies ettei suostu ymmärtämään. Ei vaan todennäköisesti tajua, että kärsit.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/19 |
27.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

koska olette itse suhteenne parhaita asiantuntijoita. Ehkä jokin yhteinen liikuntaharrastus voisi tuoda piristystä.

Vierailija
4/19 |
27.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

sitten tulee taas ajanjaksoja, jolloin ajatukset lentävät ja on sellainen olo, että tätäkö tämä nyt sitten on ja että haluan enemmän naisena. Tiedän, että pitää toimia, jos haluaa jotain, mutten tiedä, että mitä tehdä. Käymme terapiassa, mutta eipä sekään ole ihmeitä antanut vielä ainakaan. Terapeutti vaan ihmetteli ihmettelemästä päästyään kiireistä elämäntapaamme. Juuh, kiireitä riittää, mutta kummasti tuo mies ehtii silti istua koneella kaikki illat, vaikka muutakin ajanvietettä voisi keksiä, kun lapsi nukkuu..



AP

Vierailija
5/19 |
27.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

toisillenne. Älä syyttele, vaan käännä asia niin, että haluat olla enemmän yhdessä rakastamasi ihanan miehen kanssa.

Vierailija
6/19 |
27.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

jotain mitä teitte ennen lapsen syntymää? Millainen suhde oli ennen lasta?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/19 |
27.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kahdestaankin, mutta liian usein käy niin, ettemme jaksa enää lähteä minnekään ja vaan möllötämme kotona.



Aion kyllä ottaa asian perinpohjaisesti puheeksi miehenkin kanssa. Halusin vaan ensin saada hieman selvyyttä omiinkin ajatuksiini ja niiden ylös kirjaaminen usein auttaa siihen.



AP

Vierailija
8/19 |
27.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

tekevät normaalina arkena yhdessä?!? Mitä te teette puolisonne kanssa? Ihan pieniäkin juttuja. Kun tuntuu, ettei ole tässä elämäntilanteessa aikaa eikä resursseja alkaa kovin isoja juttuja suunnitella, mutta lähinnä pieniä arjen piristysideoita kaipailen. Teatteriin olemme menossa yhdessä eli se on kiva piristys.



AP

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/19 |
27.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

juttujaan? Minusta tarvitsisitte jotain keskuteluapua, jotain parisuhdeneuvontaa tai muuta.

Vierailija
10/19 |
27.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

on hankittu. Ei vaan ole vielä tuottanut tulosta, mutta olemme aivan alkutaipaleella vasta. Kyselen silti vielä, että mitä te muut teette arjessa yhdessä??



AP

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/19 |
27.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei meillä mitään parisuhdeaikaa ole kuin tosi harvoin, ehkä 1-2 kertaa kk 1-3h kerralla. Silloin käydään yleensä syömässä.



Mutta päivittäin meillä on parisuhdehetkiä, joka minusta oleellisempaa. Parisuhdehetki voi olla vaikka sellainen, että mies kaappaa syliinsä ja kantaa sohvalle, missä pusutellaan pari minuuttia. Tai ihan vaan joku kiva tekstari miehelle töihin.



Parisuhteen hoitoa on sekin, että me järjestetään toisillemme omaa aikaa. Esim mies tänään sanoi, että voisin taas mennä johonkin hierontaan tai luontaishoitoon, kun en ole hetkeen ollut. Tuntu mukavalta, että mies ehdotti vaikka tässä kuussa meillä ei olekaan siihen varaa. Tai minä menen lasten kanssa saunaan kahdestaan, että mies saa rauhassa katsoa jonkun nauhoittamansa ohjelman.



Sellaista pientä vaan :)

Vierailija
12/19 |
27.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä meilläkin onneksi vielä on näitä pieniä juttuja olemassa. Haleja ja pusuja. Joskus vaan tuntuu maailma kaatuvan päälle, kun tuntuu, etten ole nainen edes enää, kun miestä ei ollenkaan kiinnosta se puoli. Välillä taas seksittömyys ei rassaa ollenkaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/19 |
28.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mies pelaa interaktiivista peliä eli pelit on sovittu isomman ryhmän kanssa, joten noina iltoina ei varmaankaan suostuisi. Mutta muutenkin ehdottelut on jäänyt luvattoman vähälle, kun tuntuu ettei mies halua. En vain jotenkin uskalla, ettei tule pakkeja. Täytyisi kai ottaa itseään niskasta kiinni myös.



AP

Vierailija
14/19 |
28.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä iltoina pelataan/katsotaan telkkaa, milloin taas vietetään parisuhdeaikaa.



Tuntuu siltä, ettette ole pahemmin puhuneet asiasta keskenänne?!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/19 |
28.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

puhuttu jo useampaankin otteeseen ja mies ei enää pelaakaan joka ilta, mutta silti seksielämä ja parisuhdeaika tökkii oikein urakalla. Mikä avuksi miehen haluttomuuteen ja siitä johtuvaan pehmeyteen?



AP

Vierailija
16/19 |
28.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehdotuksiani: Tehkää kotitöitä yhdessä, yhdessä siivoatte, yhdessä pyykkäätte, yhdessä tiskaatte jne. Silloin tulee juteltua luontevasti. Vuokratkaa kerran viikossa yhdessä valitsemanne elokuva ja jutelkaa siitä. Pitäkää samalla herkkuilta ja tehkää ostokset yhdessä. Käykää yleensäkin ruokakaupassa yhdessä. Tehkää sillloin tällöin se hotellireissu (meillä on silloin aina ihan omituisen ihanaa seksiä). Istu joskus miehen viereen tietsikan ääreen ja esitä kysymyksiä. Voi olla, että hänne viehätyksensä vähenee, kun se ei ole enää vain oma juttu. Menkää ostoksille ja hankkikaa jotain molemmille, erityisesti miehelle. Jos voitte, käykää usein ulkona lounaalla tai päiväkahvilla jne. jne.

Vierailija
17/19 |
28.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä voi hyvin mennä kuukausi, ettei harrasteta seksiä ollenkaan. Sitten toisaalta voidaan suostua seksiin toisen iloksi, vaikka ei niin huvittaisikaan. Silloin ei pahoiteta mieltä siitä, että toinen ei ollut ihan täysillä mukana, vaan otetaan " palvelus" vastaan rakkaudenosoituksena. Me ollaan todettu se tosiasia, että jos meillä harrastetaan seksiä vain silloin kun molemmat todella haluaa, seksiä olisi ehkä pari kertaa vuodessa, jos sitäkään.



Sitten taas joskus huomataan, että nyt vähän haluttaisi, mutta eipä jaksakaan. Naiminen on ihan kivaa, mutta nukkuminen vielä kivempaa.



Ehkä sun mies saattaisi ihan mielellään suostua seksiin useammin, jos hän voi tehdä sen palveluksena sulle. Eli ei tarvitse esittää huippuhimokasta rakastajaa.



Tämä systeemi vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa ja hellyyttä muussakin kuin seksin muodossa.

Vierailija
18/19 |
28.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

21: Ihan juuri sitä pehmeyttä mitä ajattelitkin.. :( Muuten kiitos hyvästä viestistä. Täytyy yrittää saada arkeen enemmän yhteisiä asioita ja tehdä vaan kotitöitäkin ja muita yhdessä.



22: On toki normaalia, että seksi ei aina kiinnosta ja että tulee pidempiäkin taukoja, mutta meillä on tosiaan ollut monen kuukauden mittaisia seksittömiä ajanjaksoja. Ongelma alkoi raskausaikana ja on jatkunut lapsen syntymän jälkeen. Mies ei ole koskaan ollut kovin seksuaalinen, mutta nyt ei kiinnosta enää sitäkään vähää. Ymmärrän kyllä, että parisuhteessa halut eivät aina kohtaa. Täytynee yrittää vielä jutella aiheesta miehen kanssa.



AP

Vierailija
19/19 |
28.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se, että joku on tyytyväinen riidattomaan ja sujuvaan arkeen, ei tarkoita sitä, että toisen, joka kaipaa elämältä ja parisuhteelta enemmän, olisi tyydyttävä siihen. Ehkä miehesi ja sinä olette kasvaneet erilleen tai ette ole oikeita toisillenne!

Voi käydä niin, että löydät jonkun joka vie jalat alta, jonka kanssa sinulla on enemmän yhteistä kuin miehesi. En kuitenkaan tarkoita sitä, etteikö teillä voisi miehenne kanssa olla vielä tulevaisuutta, jos niin tahdotte. Se kuitenkin vaatii keskusteluja ja silmiin katsomista, mitä sinä toivot, rakastatko, haluatko, mitä toinen toivoo ja odottaa tulevaisuudelta. Jokaisessa suhteessa on huonompia aikoja, väsymystä arkeen, ehkä mieskään ei ole aivan tyytyväinen ja siksi nettipelaaminen kiehtoo enemmän kuin muut mahdolliset ajankäyttövaihtoehdot.

Meillä on useita lapsia ja pitkä liitto, mutta välillämme kipinöi. Saamme todella harvoin kahdenkeskistä aikaa, mutta huomioimme toisiamme arjessa kaikin tavoin. Ohikiitävillä hetkillä, kosketuksilla, katseilla on merkitystä. Meillä on yhteisiä mielenkiinnon kohteita ja keskustelunaiheita, yhteistä aikaa koko perheenä ja molemmilla vanhemmilla erikseen.