Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Vauva n.5,5kk ja itkee unissaan yöllä

24.01.2008 |

tai herää itkemään, kuinka tavallista?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
24.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

esikoinen nyyhkytti ja jopa joskus hiukan itkeskeli, kiljahteli, tuhisi ja päästi ties millaisia ääniä nukkuessaan. Ja ilmeitä kasvoilla oli paljon. Ajattelin että se näkee vaan unta ja että siitä taitaa tulla lapsi joka puhuu isompana unissaan. Mutta noin vuoden ikäiseksi asti nukkuminen oli ns. äänekästä ja sen jälkeen ei ole enää äännellyt unissaan. Eikä siis puhu unissaan vielä yli2vuotiaanakaan.

Meidän lapsi heräsi myös aina unesta itkemällä vauvana. Eli ei koskaan aurinkoisena hymyillen niinkuin jotkut. Ja edelleenkin pari vuotiaana hän herää aina hyvin kiukkuisena tai itkemällä. Se on vaan tälle yksilölle ominaista sanottiin mulle neuvolasta. Ja kuulemma ei mitenkään tavatonta.



Ei vaan ole äidille kivaa lapsen herääminen kun lapsi saattaa olla itkuinen ja kiukkuinen tosi pitkän aikaa heräämisen jälkeen (puolikin tuntia), eikä mikään lohduttelu auta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla