Itkuhälyttimsestä kuultua...
Naapuri pauhasi 2v. pojalleen, kun lapsi ei tarpeeksi nopeesti päättänyt onko ulkona vai tuleeko sisälle. Naapuri pitää aika usein lasta yksin ulkona, tosin melko turvallisella pihalla. Oli tosi kärsimättömän kuuloinen. Meidän vauva heräsi siihen. Menin ulos ja naapuri jatkoi tätä meuhkaamista, kunnes tajusi että minä olen aidan toisella puolella. No, tällöin muuttui ääni kellossa ja lapsesta tuli äidin pikkumussukka, eikö pieni ymmärrä, että nyt pitää päättää...plaa plaa
Kommentit (4)
Itsekin olen esikoisen uhmat jo kokenut. Lähinnä minua huvittaa tuossa naapurissa, että sen puheissa lapsi on aina niin kiltti ja hiljainen ja naapuri väittää, ettei koskaan tälle suutu tai ääntä korota. Hän on kyllä tosi kaksinaamainen muutenkin. Lähinnä huvitti tuo, että ääni muuttui heti, kun tiedosti jonkun kuulevan.
MInä kyllä korotan vanhemmalle lapselleni ääntäni ja kiellän yms., jos tarvetta on - ihan sama kuka on kuulemassa.
Minusta tekee hyvää vaan niiden lapselle, että välillä väännetään...
-ap
Jollakin lähistöllä asuvalla oli käytössä sama taajuus/kanava itkuhälyttimessä. Useana päivänä sieltä kuului pienen vauvan vaativaa, lähes hysteeristä itkua. Kunnes tällaisen itkusession päätti vihainen miesääni, joka ärähti "voi jumalauta"... Taisi olla isi vähän väsynyt =( Meidän hälyttimestä vaihdettiin kanavaa, mutta toivon että tuon vauvan perheessä olisi kaikki hyvin.
Minä hyvä äiti ja kasvattaja - naapurin äiti, mahdoton epäonnistuja ja valehtelija.
Kyllä täytyy myöntää, että suurimmat tappelut meillä 2v. tytön kanssa tulee juuri kun ollaan menossa ulos tai tulossa sisälle. Siirtymävaiheet kun uhmaikäisille on hankalimpia. Ikävä kyllä juuri ne naapurit kuulee...En huuda lapselle mutta joskus kyllä ärähdän ja kärsimättömältä voin kuulostaa oikein helposti. Jos ei itse ole vielä uhmaikää oman lapsen kohdalla kokenut, niin voi tuntua vielä etäiseltä moinen käytös.