ASUMISOIKEUSASUNTO! onko järkeä?
Eli onko ketään joka asuu asumioikeusasunnossa? Mikä siinä on ns. ideana kun ensin maksetaan se asumisoikeusmaksu ja sitten vielä vuokraa? Pois muutettaessa maksu palautetaan rakennuskustannusindeksien tarkistuksen mukaisena eli siis kasvaako se summa vai pieneneekö ajan kuluessa?
Kiitos asiallisista vastauksista jo etukäteen ;)
Kommentit (7)
Idea on se, että kuukausittainen vastike on pienempi kuin vastaavankokoisessa vuokra-asunnossa, toki voi olla paljonkin suurempi kuin omistusasunnossa.
Järjestelmä on minusta hyvä silloin, jos ei ole mahdollisuutta ostaa omaa.
Ei ollut matdollisuutta ostaa omaa ja halusimme viihtyisän kodin.
koska emme halua ostaa huippuhintaista omaa asuntoa vielä. Jos asuisimme yksityisen vuokraamassa asunnossa, voisimme joutua pois minä hetkenä hyvänsä. Kallistahan tämä asossakin asuminen on, mutta rauhallisia, hyvinhoidettuja ja mukavia asuntoja. Näissä asuu toimeentulevia ja yleensä perheellisiä ihmisiä (hyviä naapureita).
Vierailija:
Idea on se, että kuukausittainen vastike on pienempi kuin vastaavankokoisessa vuokra-asunnossa, toki voi olla paljonkin suurempi kuin omistusasunnossa.
Meillä tulee asumiskulut olemaan 200¿ pienemmät vuokra-asunnossa, joka on isompi kuin aso. Että voi se niinkin päin mennä.
Varmaan tulee tosiaan halvemmaksi mennä kaupungin asuntoihin, mutta enpä tiedä onko niissä kiva asua... Toki voi löytyä joku rauhallinen talo, mutta se on tuurista kiinni.
Muutamme kunnan vuokra-asuntoon. Asossa on vuokra noussut jatkuvasti monta kymppiä vuodessa eikä taloille tehdä mitään.
5 vuodessa meidän sijoitus oli kasvanut korkoa noin 5000e.