kuinka nopeasti työkkäri laittaa työllistymiskurssille?
jäin nyt vanhempainvapaan päätyttyä työttömäksi kun firma oli äitiyslomani aikana muuttanut liian kauaksi, mutta ajattelin kuitenkin tässä hissukseen katsella työpaikkoja omalta paikkakunnaltani, nuorin lapsista 9kk, eli vuoden verran meinasin etsiä töitä omasta kunnasta, mutta tänään jo työkkärissä uhkailtiin työllistymiskurssilla keväällä ja työpaikkojen osoittamisesta kauempaa jos en itse tässä piakkoin töitä löydä. Onko tämä nyt ihan normaalia että nyt jo hirveä painostus päällä ja vasta kuukauden ollut työttömänä ja työkkärissä sanoi että parin kuukauden päästä vois olla jo työnhakukurssi (pelkkää pottuilua mielestäni.)
Kommentit (2)
Olen ollut kolmella erittäin hyvällä kurssilla. Yksi kolmesta ei edes yrittänyt työllistää, mutta siitä sai todella hyvää yleissivistävää tietoa. Kolmannen kurssin jälkeen jatkoin yhteistyöyrityksessä työsopimuksen kanssa. Tältä " paskakurssilta" työllistyi 60% kurssilaisista.
Ennen työtön sai olla rauhassa parikin vuotta. Joskus työkkäristä ei kuulunut mitään, paitsi ne pakolliset vierailut. Ehkä nykyään tuputetaan töitä ja kursseja helpommin. Työttömäksi ei kenenkään anneta jäädä.