onko helppoa saada oppisopimuspaikkaa hoitoalalta? tietääkö joku?
Kommentit (8)
joutuu käymään tunneilla, ei sitä pelkästään työtätekemällä opi
siihen kuuluu teoriajaksotkin, luulenpa että se on vielä parempi opetella työ paikan päällä.
Olen nähnyt työssäni noita suoraan työharjoitteluun koulusta tulleita ja sanon että huh huh...
Vierailija:
Olen nähnyt työssäni noita suoraan työharjoitteluun koulusta tulleita ja sanon että huh huh...
Mitä sä tällä tarkoitat? Koulusta kyllä joo tullaan suoraan työharjoitteluun. Onko se sulle yllätys, että koulussa on opetettu teoriaa ja siellä työharjoittelussa harjoitellaan käytännössä? Oletko yksi niistä ohjaajista jotka kuvittelee, että harjoittelija on yksi kiva ilmainen työntekijä työyhteisöön?
Ihan yhtä paljon kuin ns. tavallisena koulutuksena käytynä. Lisäksi saat oikeata ammattitaitoa.
Soitappa oman kaupunkisi oppisopimustoimistoon, rohkeasti vaan!
hommata sen paikan ekana... olen lähettänyt jo hakemuksia mutta ei oel tullut vastauksia.
-ap-
Jatka yrittämistä vaan, voin suositella oppisopimusta täysin sydämin. Joskus työnantaja ei tiedä tarvitsevansa oppisopimuslaista, hakemuksia ihan joka paikkaan vaan (niinkuin olet varmana tehnytkin).
t:8
Sairaanhoitajaksi ei pääse oppisopimuksella ja lähihoitajasta en tiedä. Jotenkaan hoitoalalla en oppisopimusta hyväksy, sillä ilman teoriaopintoja voi tehdä liian suuria virheitä. Ns. luulee osaavansa vaikka pohja puuttuu.