Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kokoasiaa

02.01.2008 |

Meillä on pienikokoinen 2 v. tyttö. Tällä hetkellä käytössä on vielä 80 cm babymallinen Reimatec. Kaapissa odottaa 86-kokoinen, joka ehkä kohta pääsee käyttöön, sillä nyt tuli lunta ja vanhassa jo lahkeet vähän lyhyet.



Lisäksi meillä on myös yksi 92 kokoinen Reimatec kaapissa. Mahtuisikohan 86 kokoinen vielä ensi syksynä ja 92 sitten, kun kunnon lumet tulevat etelään eli varmaankin joulun jälkeen taas.



Tarkennan kysymystä eli onko teillä ollut 92 reimatec käytössä vielä 3-vuotiailla tytöillä? Meillä synttärit ovat vasta marraskuun lopussa ja tällä hetkellä on pituutta n. 85 cm.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
03.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jospa tosiaan 86 menisi kevätkauden ja ensi syksyn ja sitten talvella siirryttäisiin siihen 92-kokoon. 92 on vielä vaaleanpunainen, joten on pakko odotella lumien tuloa, että sen voi ottaa käyttöön.



Ei varmaan kannata nyt myydä talvipukua, kun on aleaika. Ensi syksystä saat varmaan siitä haalarista jotain 40 euroa, jos on kivan värinen. Enemmänkin, jos on nätti ja hyväkuntoinen.

Vierailija
2/4 |
03.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli kun oli viime talvena 3v, pituutta oli 91cm niin käytti alkutalven 86cm babymallista reimatecia, kevätpuolella pidettiin 92cm vyötärömallista reimatecia ja samaa pukua pitää edelleen leudoilla säillä, nyt on 4v ja pituutta 95cm, pakkasille on 92cm ticket ja 98cm reimatec.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
02.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pienikokoisella, alkusyksystä 3-vuotta täyttäneellä pojallani oli loppusyksyn käytössä 86-cm reimatecin talvihaalari; pituutta oli lapsella 3-vuotisneuvolassa 90-cm. Lahkeet jäivät lyhyeksi, muuten olisi mennyt pidempäänkin. Nyt on käytössä 92-cm vyötärömallinen haalari ja pituutta lapsella 93-cm. Haalari menee varmasti koko talven.



Luulisin, että lapsellesi menisi 86-cm haalari ensi vuoden alkutalven.

Vierailija
4/4 |
02.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tällä hetkellä on käytössä 80cm baby-mallinen Reimatec, joka alkaa olla jo aika nafti erityisesti olka-haaravälin suhteen. Ei varmasti mene enää koko talvea ja siksi ostimmekin hänelle jo uuden haalarin, 92cm Lennen. Se vaan tuntuu vielä olevan kovin suuri, mutta kun en millään viitsinyt enää 86cm kokoista ostaa. Mutta hyvältä kuullostaa tuo, että jos se 92cm menisikin sitten koko ensi talven hänelle.



Ärsyttää, kun tuntuu aina olevan vääränkokoinen haalari käytössä. Viime vuonna ostettiin tuo 80cm kun vaikutti siltä, ettei sitä edellinen 68cm haalari (todella reilu kokoisekseen) menisi enää koko talvea ja ostettiin siksi alesta tuo 80cm Reimatec (oli silloin ihan älyttömän reilu). Mutta talvi ehtikin loppua ennen kuin uutta haalaria olisi tarvittu - olisi siis pitänyt ostaa silloin 86cm haalari, niin se olisi mennyt koko tämän talven. Jotenkin tuntuu, että haalari pitäisi ostaa aina vasta syksyllä, mutta kun en millään raaskisi maksaa uudesta haalarista sitä täyttä hintaa...



Paljonkohan tuosta 80cm Reimatecista voisi pyytää, jos joku sen haluaisi ostaa? Se on ihan uudenveroinen vielä, ei mitään kulumajälkiä missään eikä koskaan vielä pesty.