Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

päivähoitomaksut 2008 - onko muutoksia tulossa?

Vierailija
28.12.2007 |

Jossain vaiheessa oli puhetta, että päivähoitomaksuja nostettais. Kauhulla laskeskelen, mitä teen, kun jo nyt tiukkaa vaikka olen aika keskituloinen (3000 e/kk) yh. JOudun maksamaan molemmista lapsista korkeimman maksuluokan mukaan hoitomaksut, mutta talous ei kestä kauheasti enää korotuksia.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
28.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä lasten määrä päivähoidossa vähenee, mutta maksut ei vähene kun niitä juuri nostetaan, päinvastoin ensivuonna maksetaan enemmän. Nyt 4 hoidossa, ensivuonna 3.

Vierailija
2/3 |
28.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli noilla tuloilla sinun ei kannattaisi olla edes töissä, koska tuilla eläisit vähintään yhtä hyvin ellei paremmin. Kannattaisi saada palkkaa joko 2.600 euroa tai sitten suoraan 4.000 euroa. Tuossa välimaastossa joutuu vain kärsimään.



Toisaalta tilanne on vain väliaikainen. Kun lapset menevät kouluun, niin tilanne muuttuu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
28.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

tai joutuuko eskarilaisen päivästä maksamaan jotain jos eskari ilmainen. meillä tyttö 6 vee kesällä, joten menossa eskariin. kolmivuotias jatkaa päivähoidossa.