Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

lastenhoito - työntantajamaksujen maksaminen verottajalle???

22.12.2007 |

Hei, miten maksetaan ' virallista palkkaa' eli kuinka hoitaa työnantajamaksut eli käytännössä pidätettyjen verojen maksaminen verottajalle? Onko siihen joku verottajan planketti - tilinumero tms.? vai maksanko ne vasta oman verotuken yhteydessä eli ilmoitan vasta sitten? AUTTAKAA TUMPELOA! Eli lastenhoitaja haluaa palkkansa virallisesti - verot osaan laskea, samoin tiedän eläkeyms. jutut, mutta miten tuo maksaminen hoituu? Edes palkka.fi ei auta nyt minua!! Kokemusta kellään? VUosi vaihtuu...

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
22.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Veohallinnon sivuilla.Oma-aloitteiset verot. Sielä planketti, jolla maksetaan. Viestikenttään eritellään mikä on veron laatu,kuka maksaa, milloin maksaa ja paljonko.

Vierailija
2/7 |
22.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

täältä löytyy tietoa lastenhoitajan palkkaamisesta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
23.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Jos sieltä kautta tekee palkanlaskennan niin saa kaikki maksujututkin järjestykseen. Siellä on muistaakseni kohta " maksut" tms (nyt en jaksa tarkistaa, mutta ihan selkokielellä), josta saa kopioitua suoraan viivakoodin (=numerosarjan) ja liittää sen vain pankkiyhteydellä maksaessa tai sitten ne maksun tiedot saa sieltä printattua ja kirjoitettua maksuun (tili, viite, summa jne). Lisäksi ohjelma lähettää automaattisesti vuosi-ilmoitukset verottajalle ja eläkevakuutusyhtiöille jne.



palkka.fi on ollut todella kätevä, kunhan sen kaikkiin ominaisuuksiin jaksaa ajan kanssa tutustua.

Vierailija
4/7 |
23.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

juu, palkka.fi ohjelmaa käytin palkanmaksuun - mutta tuota verottajan maksuosuutta sieltä ei vain tullut näkyviin! Tein siis jotain väärin. Palkkaohjelma laski kyllä veron osuuden (samoin eläkevakuutusmaksut) palkkanauhaan ja antoi viitetiedot yms. pankkia varten. Mutta sinne maksupuolelle ei tullut mitään ' maksut verottajalle' -kohtaan... joten luotan siis että ilmoitus menisi sitä kautta (tosin täytyy se varmistaa vielä erikseen) mutta maksut ei hoitununeet.

En sen puoleen osannut sitä ihan käyttääkään - kun ohje sanoo, ettei tilapäisen työnantajan tarvi maksaa eläkevakuutusmaksuja - niin silti en päässyt eteen päin ohjelmassa, ilman että ne tuli näkyviin palkkanauhaan! Joten pakko maksaa nekin... jos ilmoitus kerta menee automaattisesti... Opettelen tässä jouluhässäkässä tätä ;-)).

Vierailija
5/7 |
23.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos saat kelan yksityistä hoitotukea, se lukee siellä ihan selvästi. verottajalta voit myös pyytää nuo tilinrot ja viitteet maksuja varten.

Vierailija
6/7 |
29.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli verottajalle pitää maksaa seuraavan kuun 10. päivä ja työeläkkeet seuraavan kuun 20. päivä. Nämä maksut ilmestyvät palkka.fi:n maksuihin siis vasta palkanmaksusta seuraavan kuun 1. päivänä.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
30.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuntui niin kummalliselta, kun tätä ei siellä missään selitetty!! Mutta hyvä näin, jatkoa ajatellen. Muutoin palvelu on tosi kätevä juttu - kun vain käsittää kaikki kommervernkit oikein. Vaikka siellä on sivuselosteet, ei ne ole ihan yksnkertaisia ymmärtää. Tiesin kyllä että noilla maksuilla ei ole heti kiire, mutta hätähousuna halusin ne kaikki heti hoitaa pois päiväjärjestyksestä. Nytpä osaan odottaa vähän jatkossa. Ja sille edelliselle - meillä ei ole kyse yksityisen hoidon tuen käytöstä vaan ihan tavallisesta lastenhoidon keikkapalkkakoista, joita maksetaan virallisesti, ei pimeästi käteen.