Kokemuksia kuivaavista pesukoneista?
Uuteen kotiimme mahtuisi kätevästi kuivaava pesukone. Minkälaisia kokemuksia sellaisista on? Esim. Gigantissa olisi Upon kuivaava pesukone, vajaa 900¿. Onko niistä mihinkään? Itäkeskuksen OnOffissa ei sellaisia myyty, mutta myyjät suhtautuivat hieman varauksella. Eivätkö kuivaa pyykkiä kunnolla? Minkälaisia ongelmia niiden kanssa voi olla?
Kiitos etukäteen!
annelie
Kommentit (4)
Lapsiperheessä tuota pyykkiä riittää ja varsinkin jos itse on viikot töissä niin sitten viikonloppuna ainakin meillä tulee pestyä useampi koneellinen peräkkäin. Erillisissä koneissahan voi laittaa uutta pyykkiä jo peseytymään kun toiset samalla ovat kuivausrummussa. Huonoja kokemuksia olen minä myös tuosta kuullut ettei tuommoinen yhdistelmä kuivaa oikein kunnolla, ei varmaan tehot riitä. Kuivausrumpua ajatellessahan olisi tärkeää että pesukone linkoaa ainakin 1200 kierrosta minuutissa, muuten pyykit jää liian märiksi ja kuivaus kestää kauan.
Hei!
Joskus kun asiaa myös ihmettelin, niin kommentti oli että kyseinen viritys pesee enemmän kuin kuivaa. Eli joudut ottamaan puolet pestyistä pyykeistä koneesta pois ja kuivaamaan kahdessa erässä.
Jos pyykkiä tulee paljon niin erilliset koneet toimivat tehokkaammin ajallisesti arvioituna. Erillinen kuivaaja käsittelee yhden pestyn koneellisen kerralla ja seuraavan voi jo laittaa peseytymään.
Kokemus on se, että sähköä kuluu paljon ja vaatteet kutistuu. Keski euroopassa niitä harrastetaan paljon, koska kylppärit on pieniä ja pyykinpesukone saattaa löytyä myös keittiöstä. Meillä on käytössä kunnon pesutorni ja käytän kuivausrumpua ainoastaan college vaatteiden kuivaamiseen, liinavaatteiden kuivaamiseen ja farkkujen kuivaamiseen ja mieheni työvaatteiden kuivaamiseen. Harmikseni aika monet vaatteet nimittäin ovat kutistuneet, koska trendi on, että vaatteissä käytetään elastania.
Uutta kuivausrumpua kannattaa valita tarkkaan ainakin itse teen seuraavan kerran tarkn valinnan. Laatu ja hinta ratkaisee.
Pesee 7kg(hitaasti) ja kuivaa 4kg(hitaammin). Kuivaustulos on joko kostea tai kuiva&ryppyinen. Samalla hinnalla saat erillisen pesukoneen ja kuivurin. Toimii varmasti paremmin. Meillä kuivaus ei enää edes toimi, mahtaa olla jokin tukossa...