Vinkkejä? Onko lapsellani allergiaa? Heräilee paljon öisin..
.. valvoskelee usein monia tunteja. Ollut aina " huono nukkumaan" . Ikää 2,5-vuotta. Iho hyvä, ei reagoi mihinkään ruoka-aineeseen. Kakkaa 1-2 krt/pv, uloste normaalia. Ollaan kokeiltu maidotonta ruokavalioita, ei vaikutusta. Joskus yöllä herää itkien ja piereskelee kovasti. Tätä tapahtuu ehkä yhtenä yönä viikossa. Muina öinä heräilee " muuten vaan" 3-10 krt yössä. Lääkäreillä ollaan käytetty, mutta eivät tee allergiatestejä kun iho ja kakka ok.
Apua?
Kommentit (15)
Kaikki olivat sitä mieltä, että ei ole allergiaa. Huono nukkumaan vaan. Yksi sanoi, että huudatusunikoulua vaan. Aika erikoinen neuvo mielestäni...
Päiväunia nukkuu 2-3 tuntia ja herää 1-2 krt siinä välissä. Itkee ja nukahtaa kohta uudelleen.
Ap
Hänellä ei ollut iho-oireita, mutta posket olivat jatkuvasti punaiset ja aina nuha ja korvatulehduksia 6 11 kk:n sisällä. Vatsa väänsi koko ajan. Juttelin ongelmasta neuvolassa aina siellä käydessäni, mutta sanoivat vain, että lapset ovat erilaisia, tämä on normaalia. No, sitten pojalle tuli oksennustauti ja lopetin maidon antamisen. Kun oksennustauti meni ohi niin aloitin maidon uudelleen ja " oksennustauti" tuli takaisin. Tämän seurauksena Vaadin allergiatestit. Lääkäri katsoi minua aivan kieroon halutessani moiset, mutta olin vain kovana j asain tahtoni läpi. No maitoallergiahan sieltä löytyi. Lopetimme maidon ja poika alkoi nukkua. =) Olimme kahteen ja puoleen vuoteen asti maidottomalla, soijalla siis, ja poika ei enää sairastunut korvatulehduksiin eikä oikeastaan sairastanut muutenkaan.
Maidossa siis oli vika, vaikka sitä ei priktestissä näkynytkään, ainoastaan verikokeessa. Vaadi verikokeet.
Terve lapsi ei heräile useita kertoja yössä. Tsemppiä. =)
Maidotonta ollaan kokeiltu 3 viikkoa, mutta sillä ei ollut vaikutusta. Lapsella ei siis iho reagoi mitenkään, posket eivät punoita, ei ihottumaa. Siksi lääkärit eivät tee testejä :( Voisiko kuitenkin olla jotain muuta allergiaa? Viljat? Mitä muuta?
Ap
Vierailija:
Yskiikö lapsi?
Korvatulehduksiakaan ei muuten ole ollut kuin yksi. 1v 8 kk iässä.
Ap
Valittaako vatsakipua? Liittyykö ilmavaivat selkeästi heräilyyn?
Minun lapsellani oli päällisin puolin hyvin lievät astma oireet, jotka kuitenkin katosivat välittömästi lääkityksen myötä.
Hän siis yski lähes joka yö jonkin verran, heräili ja valitti usein vatsakipua.
Vatsakipu liittyy ahdistukseen.
Vierailija:
Valittaako vatsakipua? Liittyykö ilmavaivat selkeästi heräilyyn?
Minun lapsellani oli päällisin puolin hyvin lievät astma oireet, jotka kuitenkin katosivat välittömästi lääkityksen myötä.
Hän siis yski lähes joka yö jonkin verran, heräili ja valitti usein vatsakipua.
Vatsakipu liittyy ahdistukseen.
Muina öinä kun heräilee niin sanoo, ettei vatsa ole kipeä. Millainen lääkitys teillä on?
Ap
Meillä lapsella oli vilja-allergia, mikä aiheutti levottomuutta.
Voithan ilman testejäkin kokeilla jonkin ruoka-aineen poisjättämistä. Niin mekin tehtiin. Jätettiin vain vilja pois.
Lapsi myös joi runsaasti. Saattoi yöllä herätä vain juomaan, ilman yskää tai vatsakipua.
Möyhemmin kyllä ilmaantui selkeät astma oireet. (rasituksessa, infektioissa, pölyssä, jne)
10
Meillä pojalla juuri tämä kananmuna allergia aiheutti hieman vastaavia oireita. Kesti minulla kauan hoksata mistä johtuu.
Pitää nyt kokeilla vaikka ensin munatonta ja sitten viljatonta ruokavaliota. Jos nekään eivät auta... en kyllä sitten tiedä mitä tehdä.
Ap
Yleensä ko. lääkkeet on aina reseptilääkkeitä!
12
niinkuin käsittääkseni kaikki astmalääkkeet.
10
3-10 kertaa yössä on tosi paljon tuon ikäiseltä. Oletteko käyneet lasten allergioihin erikoistuneella yksityisellä lääkärillä? Terveyskeskuksista on harvoin apua näissä asioissa.
Jotkut lapset ovat muuten vaan huonoja nukkumaan, mutta eipä kohdallanne allergiaakaan ole tutkittu. Testit eivät kerro totuutta suolistolla oireilevien kohdalla, vain välttämisdieeteillä voi tietää varmuudella.
Nukkuuko lapsi muuten päiväunet hyvin?