Onko Eisbärchen turvakaukalopussi hyvä? /Suosittele muuta?
Tuossaha tuo kysymys tuli, eli käyttökokemuksia kaipailen. Topattu (ei esim. fleece) pitäisi pussin kuitenkin olla tammivauvalle...
Kommentit (6)
Eli käyttöominaisuuksista en sano vielä mitään, mutta: on se mielestäni todella pehmeä. Fleeceä sisäpinta ja osittain ulkopintakin, pehmoisen ja mukavan tuntuinen. Kuulemma myös todella lämmin.
Eipä tarvinnut suuremmin automatkoille pukea ja autossa & kaupassa oli kelppo raottaa vain pussinsuuta ja päästää " höyryt ulos" ; )
Meillä poika syntyi lokauun lopussa -06 ja koko talvi pidettiin.
Eisbärchenin pussi kiinnostaa, koska on hinnaltaan passeli ja vaikuttaa hyvältä. Tosin pussin olen nähnyt vain tässä koneen ruudulla, mutta tarkoitus olisi kyllä mennä kauppaan paikan päälle katsomaan (ja ostamaan).
Meillä on käyttökokemuksia muistaakseni pikkukarhu-pussukasta viime talvelta ja onhan se kätevä mutta ainakin viime talvena aivan liian lämmin.
Tyttö oli silloin alle 6kk, eli ihan pieni ja ihan hikinen vaikka päällä ei ollut paljon mitään sen pussin lisäksi.
Ja kyllä se ihan pehmoinen oli, tosi kätevä kun lapselle ei tarvinnut pukea hirveää varustusta..
:)
koska tarkoituksena olisi, että alle ei tarvitsisi laittaa mitään. Siis sisävaatteiden päälle. Tai tietty tämäkin riippuu ilmoista, joten kovilla pakkasilla sitten enemmän alle. Etelässä kun ei asuta, niin odotettavissa on pakkasia talven myötä.. Kuljetan päivittäin isompaa sisarusta autolla, ja mahdollisimman vaivattomasti pitäisi matkaan päästä. Ja tietysti pussia availlaan autossa, jos tulee kuuma=)
http://www.lastenhuone.fi/catalog/product_info2.php?products_id=1933 tälläinen. On ihanan paksu ja silti pehmeä, mitä n eEisbärchenit mitä olen nähnyt eivät ole olleet. Tuo muckin pussi on näille +nollakeleille meidän puolivuotiaalle hieman liian paksu, mutta tammikuussa voisi olla jo niitä oikeita pakkasia. Kylmempinä päivinä on ollut mitä mainioin. Hankinnassa on vastaavan merkin isompi pussi rattaita varten. Suosittelen!