Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Epämuodostuneilla siittiöillä hedelmöittyminen - toivoa?

05.12.2007 |

Jos miehen lähes kaikki siittiöt on epämuodostuneita, mutta niistä joku kuitenkin onnistuisi hedelmöittämään munasolun (luomusti), voiko raskaus kuitenkin alkaa (ja jatkua) normaalisti?



Siinäpä se kysymys lyhyesti ja ytimekkäästi. Toivottavasti joku osaisi vastata! Meidän tapauksestamme vielä sen verran, että miehen siittiöt ovat epämuodostuneita (ilmeisesti päästä), mutta en tiedä (lääkäri oli vähäsanainen), mistä epämuodostuma johtuu, onko kyse esim. kromosomipoikkeamasta vai jostakin muusta.





Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
05.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

että epämuotoisuus vaikuttaa vain läpäisy- ja etenemiskykyyn, ei hedelmöittämiseen. Eli jos siittiö pääsee munasoluun sisälle, hedelmöittäminen pitäisi tapahtua ihan normaalisti.



Meillä miehellä normaalimuotoisia oli jossain kokeessa vain 4%, mutta silti niillä on yksi luomuraskauskin alkanut (päättyi km:oon) sen lisäksi, että ivf-hoidoissa hedelmöittivät normaalisti.



Onnea hoitoihin!!

Vierailija
2/5 |
05.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

siittiöiden määrä on tärkeämpi kriteeri kuin normaalimuotoisuus hedelmöittämiskyvyn arvioinnissa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
05.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oli viime kesänä 98%epämuodotuneita ja 2% normaaleja. Lausunnossa oli, että " Hieman heikentynyt hedelmöittämiskyky" . Ja nyt onkin ollut jo kaksi kertaa ihan priimaa ilman mitään elämäntapamuutoksia.



Raitis

Vierailija
4/5 |
05.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä siis noin 95 prosenttia epämuodostuneita ja viime spermanäytteessä peräti 100 prossaa liikkumattomia. Näillä tuloksilla (mulla on lisäksi toinen munanjohdin tukossa) sitä ei oikein uskoisi, mutta kesällä tulin raskaaksi näistä laiskiaisista, mutta se raskaus meni sitten heti 6. viikon alussa kesken. Ja mikä kaikkein kummallisinta (enkä uskaltaisi tätä tähänkään kirjoittaa), mutta raskaustesti näytti tänä aamuna selvää plussaa ja menkat on pari päivää myöhässä. Oon vain täysin varma, että tämäkin menee kesken heti alkuunsa, vaikka eihän sitä tietysti tiedä. Tuntuu vain, vahvasti. Viime km:n jälkeen sitä vain on ollut kaikkeen aika pettynyt. Kaikki menkkaoireetkin on. Hoitoihin odotetaan. Mutta kiitos vastauksista! Tsemppiä teille!



Uskon puutteessa Minni



Vierailija
5/5 |
05.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin, kyllähän meilläkin siis meni se luomuraskaus kesken heti alkuun, mutta jotenkin tuntuu hölmölle, että se siitä epämuotoisuudesta johtuisi. Lähinnä senkin takia, että meillä on sekä ivf:ssä että icsi:ssä tullut monitumaisia alkioita, ja todennäköisyys että niissä olisi epämuodostuneita käytetty/päässyt munasoluun, on varmaan aika pieni, kun näytteet pestään ja icsissä vielä pienempi, kun yksitellen poimitaan. Jospas miehesi spermanlaatu heittelee, kyllä se on ihan mahdollista? Tuota normaalimuotoisten määrää ei meilläkään ole katsottu kuin yhdestä näytteestä, joten voihan se muuttua ajan myötä, kun kerran määräkin voi (mun miehellä siis romahti viime kuun hoitoon ihan melkein olemattomiin siittiömäärä vaikka aiemmin on ollut erinomainen määrä). Onnea matkaan joka tapauksessa, toivottavasti nyt ei mene kesken!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kaksi kaksi