Monkey Madness vai Elefun peli 3,5 vuotiaalle?
Meillä on jo joitakin ns. " kehittäviä" pelejä, joten ajattelin hommata joululahjaksi jonkin viihdyttävän pelin, jota lapset voivat pelata keskenäänkin. Lelukuvastosta osuivat silmääni Monkey Madness ja Elefun pelit. Niissä on ilmeisesti vähän samantapainen idea: eli kerätään johonkin astiaan ilmasta tavaraa, toisessa pähkinöitä ja toisessa perhosia. Millaisia kokemuksia teillä on näistä peleistä? Kestävätkö käytössä? Ovatko kivoja? Viihtyvätkö lasten näiden kanssa? Kumpi olisi toimivampi/mukavampi? Vai olisiko jokin muu parempi?
Kiitoksia taas avusta jo etukäteen!
Kommentit (2)
Meillä myös tuo Elefun-peli. Meillä lapset ovat saaneet hajotettua siitä kaikki haavit. Lisäksi elfantti sylkäisee kaikki perhoset n. 15 sekunnissa, joten pelin kesto ei päätä huimaa. Eli minä kallistuisin ennemin Monkey Madnessin puoleen...itseasiassa mietin sitä tytöille juuri joululahjaksi.
Emilia
Kiva peli on, joskin tyttö ei aina jaksa oikein keskittyä, jos ei saa perhosia kerättyä haaviinsa. On ollut kyllä tosi kestävä, sillä 1-vuotias pikkuveli on antanut pelille aikalailla kyytiä =) Voin suositella, on kiva pelata porukalla!