Eikö toisen vaatekokoa pysty arvioimaan?
Meillä on ollut pari viikkoa meneillään sellainen, että jokainen on tuonut töihin vaatteitaan, joita ei enää pidä, ja kahvitunnilla niitä voi sitten kirpputorihintaan ostaa kuka haluaa. Eilen oli taas yhden vaatteita isot kasat, ja ne olivat aika pienikokoisia, ja siellä sitten muutamat ihmettelivät ja ehdottelivat, kenelle ne edes mahtuvat. Itse istuin koko ajan paikalla, mutta nimeäni ei mainittu kertaakaan. Yksi hame oli minulle noin kolme numeroa liian iso, ja sitä sitten joku minulle tarjosi.
Onko tämä jotain naisten kateutta toisiaan kohtaan, vai eikö ihmisten kokoja tosiaan näe päällepäin tai voi vertailla?
Kommentit (3)
Mun mielestä ei ole kovin helppoa arvioida toisten kokoa. Esimerkiksi paksut reidet voivat todella tehdä tepposia.
Mä myöskin yleensä tunnen paremmin koot niistä vaatemerkeistä, joita itse käytän. Jostain tuntemattomasta merkistä yleensä joutuu sovittamaan oman koon ympäriltäkin.
Mun mallinmittainen ystäväni saa aina sukulaistädeiltä 42-44 -kokoisia yöpukuja joululahjaksi, kun on niin pitkä tyttö.
Hän käyttää siis tietääkseni kokoa 34. Mutta ei näytä laihalta, sillä hän on sporttinen ja jotenkin " rehevä" tyyppi, siis reipas, eloisa ja värikkäästi pukeutuva, ei lainkaan linnunluinen tai anorektinen.
mutta kun ne vaatteet ovat " vain" 7 numeroa liian isot