mistä löytää kunnollisen yölampun
siis sellainen pistorasiaan työnnettävä, mutta mielellään ei sellainen pelkkä pieni " mötikkä" , koska siitä on kokemusta ja mielestäni ei valaise tarpeeksi, vaan on ihan liian himmeä.
Etsin lähinnä sellaista himppusen vähän isompaa mallia, vaikkapa sellainen et ku laittaa pistorasiaan ni on kirkas lamppu, mutta sit lampun edessä kiinni joku kivasti kuvioitu " varjostin" . Joskus tällaisen jossain näin ja oli kivan näköinen ja valaisi tarpeeksi, muttei liikaa.
Oli tosi sekava selostus mutta toivotaan että joku ymmärsi mitä ajan takaa ja viitsii vielä vastata... =)
Anttilasta ja K-raudasta jo etsin, mutta siellä (ja joka paikassa!) tuntuu olevan vaan näitä pieniä himmeitä mötiköitä....
Kommentit (10)
Meillä on ollut Ikean Spöka-yölamppu. Sellainen kummitus, joita on kolmen värisiä. Tarpeeksi himmeä nukkumiseen ja tarpeeksi kirkas valaisemaan =)
viestistäsi oma yölamppumme, joka on ostettu ihan Prismasta. Siinä taitaa olla disneyn prinsessat. Löytyy myös Nalle Puh-hahmoilla yms. Elikkäs ihan markettien lamppuosastoa tutkailemaan =)
meillä on yövaloina sellaiset pyöreät Osramin Led-valot, jossa kolme pikkulediä ja ne saa päälle kaikki tai yksi kerrallaan.. valaisee mielestäni kivan pehmeästi mutta näkyvästi kun on kaikki kolme valoa päällä. Ja vie patteria vähän ledin ansiosta eli on ympäristölle ystävällinen, ja toimii vaikka mökillä... saa ihan prismasta yms. meille taidettiin ostaa Claes Olsonilta.
ja hyvä on! Bauhausista ostettiin. lapset tykkäävät!! voi kiinnittää seinään tarralla tai magneettiläpyskällä. näitä voi kiinnittää vaikka hyllylevyjen alapuolellekin.
ja sitten sellainen ladattava, jonka voi ottaa vaikka mukaansa sänkyyn.
Nuo Prismasta tms. marketeista ostettavat Nalle Puh jne varjostimelliset muoviset valaisimet eivät ole välttämättä paloturvallisia. Kuumenevat ainakin melkoisesti ja meidän yksilö vaan yhtäkkiä rasiaan laitettaessa räpsähti ja poltti sulakkeen. Olen kuullut muilta samanlaisia kokemuksia. En todellakaan suosittele jättämään niitä yöksi yksin päälle.
Itse olen päätynyt ihan tavalliseen pöytälamppuun, jossa on pienitehoisin energiansäästölamppu. Ei kuumene ja voi huoletta jättää huoneen oven ulkopuolelle palamaan yöksi.
http://www.pikkupingviini.fi/index.php?id=2&products_action=view&produc…
Eli meiltä löytyy tälläinen, tosin Jyskistä ostettu ja maksoi n.5¿ pintaan, en tarkkaan muista kun ostin sen jo noin vuosi sitten.
Meillä ei ainakaan ole tuntunut mikkäänlaista kuumenemista lampun kanssa, vaikka on palanut joka yö siitä lähtien kun yöt alkoivat olla oikeasti pimeitä kesän jälkeen :)
Siinä on suhteellisen voimakas valo, tai ainakin sen valossa näkee liikkua ihan hyvin. Se myös syttyy ja sammuu itsekseen, mikä on varsin kätevää. Tilasin muistaakseni Seimin verkkokaupasta.
Meillä toimii ihan sellainen perus ikea lamppu. Se on sellainen sininen tähti, johon meidän mies ruuvasi jonkun pienitehoisen lampun.
Se on sitten yöt päällä ja hohtaa sellaista sinistä kuutamovaloa lastenhuoneeseen.... Eikä ollu kallis? Olisko tässä ideaa?