Mauttomuuden huippu eilen
Tehyläisillä mielenosoituksessaan kyltti jossa luki " Rahat tai henki!"
Kommentit (10)
Vierailija:
Tunsin suurta häpeää heidän puolestaan kun katselin marssia, huh huh.
Hoitsurakas, olet duunari ja duunarin työstä duunarin palkka. Olet alhaisempi kuin uskotkaan, luuseri.
Eivät he ole akateemisia, vaikka kuinka haluaisivat niin kuvitella.
uuuh, kun tuntee itsekkin olevana sellaisessa " hypessä"
akateemisuus on avain onneen ja hyviin tuloihin?
*reps*kops*
Meinaan vaan tuota, joka kommentoi että kun hoitajat eivät ole edes akateemisia. No mitä sitten?
Eivätkö ihmiset yleensä lukioikään mennessä tajua että koulutus vuosina EI aina korreloi palkan kanssa...
Kun on kuule niitäkin aloja joissa se TYÖ itsessään määrittää palkan, ei koulutus. Kyllä minä ainakin uskon, että AMK-hoitsuilla on vaativampi työ, kun vaikkapa jollain akateemisella hissanopella, joka kelaa samoja juttuja tunnista ja vuodesta toiseen.
Hoitoalalla sentään tulee kaikkea uutta opittavaa ja työ tarjoaa haastetta, on oltava skarppina koko hetki...
Enkä ole hoitsu, kiitos vaan kysymästä.
Mutta ehkä ne muutokset ja varsinkin tietotekniikka on vähän liikaa pikkuhoitsujen aivoille. Myös hissanopen työ muuttuu, maailmassa vedetään uusia rajoja, on uusia sotia, muutoksia tulee joskus paljon nopeampaan tahtiin kuin mitä hissan kirjoja ehditään painaa.
Eilinen on jo tämän päivin historiaa!
Ei se hissanopen homma ihan sitä vaan ole, että " kelataan samoja juttuja tunnista toiseen" .
Opettajan työ on pahimmilaan ja parhaimmillaan satojen teini-ikäisten yhtäaikaisten ongelmien monihallintaa ja auttamista. Yksikään tunti ei ole samanlainen ja jokainen päivä on jatkuvaa kriisinhallintaa. :) Rakastan työtäni!
Tunsin suurta häpeää heidän puolestaan kun katselin marssia, huh huh.