Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä tykkäisit jos lastasi uhattaisiin äärimmäisellä väkivallalla? Näinhän kirkko opettaa.

Vierailija
02.11.2008 |

Tai niin ainakin minulle opetettiin jo pyhäkoulusta lähtien. Usko vain Jeesukseen niin pääset taivaaseen. Mutta valitettavasti helvettiä ei unohdettu, sillä jopa mässäiltiin, ikuista kidutusta jne.

Onko tämä kirkon opettamaa rakkautta? Minusta se on kiristystä vailla vaihtoehtoja. Kirkko ja kristinusko edustaa henkisen väkivallan kieroutuneimpia ja salakavalimpia muotoja.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
02.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi nämä samanlaiset aloitukset? Ja miksi tapella jotakin sellaista vastaan, mihin et halua uskoa? Vai haluaisitko kuitenkin?

Vierailija
2/4 |
02.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko uskominen mielestäsi sitten vaan pelkkiä positiivisia asioita? Et halua kuulla totuutta, että synnistä (suurista) seuraa rangaistus eli helvetti. Haluat poimia vaan ne mukavat positiiviset asiat.



Uskominen on sitä, että uskoo Jumalan sanaan ja ohjeisiin, miten elää elämä niin hyvin kuin kykenee Hänen ohjeidensa mukaan, jotta saavuittaisi iankaikkisen elämän ja välttäisi helvetin. Niin yksinkertaista se on.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
02.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uskoon liittyy tietysti kuuliaisuus. Mutta eikös kaikista tärkein ole se, että Jeesus asuu sydämessä ja vaikuttaa nuo kaikki hyvät asiat, kun annat tilaa. Ei omaa yritystä ja pyhyyden pinnistystä. Kristus elää sinussa...



Helvetti on tehty Saatanaa ja niitä demonienkeleitä varten, jotka lankesivat seuraamaan Saatanaa. Sinne menevät myös ne, jotka eivät tahdo ottaa vastaan ilmaiseksi tarjottua pelastusta Jeesuksessa. Kenenkään ei tosiaan tarvitse mennä helvettiin, ellei itse halua. Valitettavasti tämä Jumalan tarjoama pelastustapa loukkaa monia ihmisiä.

Vierailija
4/4 |
02.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Enemmän oli sitä Jeesus lammaspainen -juttua. Kävitkö pyhäkoulusi jossain pienessä pitäjässä?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kaksi neljä