Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

joululahjoista sisarusten lapsille

31.10.2007 |

Miten toimitte,ostatteko joululahjoja sisarusten lapsille...meillä oli ensin ennen lapsia, että ostetaan pariskunnille kaikille +vanhemmille..meitä on neljä sisarusta..kolmella kaksi tenavaa ja sitte yhdellä yksi...+ tietty miehen suku..siellä on kolme, joita muistetaan (kun muut jo niin vanhoja, ettei muisteta lahjoilla enää) nyt ollaan sovittu, että vain lapsille...joka joulu kamala stressi..mitä kelleki..enne oli helppoa, kun tenavat oli pienempia..ja osa vanhemmista opiskeli ..niin pysty yleensä ostaa vaatetta tai yleensä mitä vain..nyt kun melkein jokainen on töissä..kaksi (minä mukaanlukien) olemme kotiäitinä..ja muut hyväpalkkaisissa ammateissa..eli tarkoitan, että heillä on varaa ostaa lapsilleen hyviä vaatteita yms..eli nyt kun kyse on 3-6 vuotiaista..niin alkaaki stressi..kun kaikilla on kaikkia..ja sitte kaikki on niin kallista..ja kun ite tykkään ostaa laadukasta jos kerran ostan..ja sitte maksaa...rakastan ostaa lahjoja ja ostan hyviä..mutta nyt alkaa oleen se ongelma, että kun on kaksi omaa, joille pitäisi ostaa..itse olen kotiäiti..eli mies vain tienaa..niin ei ole rahaa..viime joulunaki meni veronpalautusrahat melkein kaikki toisten joululahjoihin..ei sillä, mutta tänä vuonna pitäis uusia vähän tuota pientä kodinkonepuoltaki vähä...ehdotinkin nyt, että tehtäs niin, että kukaan ei ostais tänä vuonna kellekään mitään..vain omilleen..kolme perheineen ollaan vanhempieni luona, mutta silti tenavat sais avata ite ostetut vain nyt...koska he eivät vielä tajua, ettei niitä ole tuonut pukki...muutenki sanoin miehelle, että tänä vuonna mietitään vain muutama lahja kummalleki lapselle..yksi vähän kalliimpi ja muutama pieni..mutta siis olenko jotenki itsekäs kun ehdotin..sain kyllä jo veljen vaimolta siunauksen ajatukselle " mahtavaa yksi stressi vähemmän" " ostaa sellasille sitte, joilla ei ole varaa ostaa mitään" ..meinas jotaki katulasten joulukeräysjuttuja itse...yms...mikä on hieno ajatus tietty...

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
31.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla itselläni on kolme sisarusta ja miehellä on vain sisko. Me olemme sopineet niin, että aikuiset eivät osta toisilleen lahjoja ja lapsistakin muistamme vain kummilapsia. Taisin peräti itse tätä ehdottaa ja minusta siinä ei ole mitään itsekästä. Kaikki olivat ehdotukseni takana. Lahjojen keksiminen ei tosiaan ole mitään ihan helppoa puuhaa ja mielummin satsaan vähän enemmän sitten kummilasten paketteihin kun ei tarvitse puolelle suvulle ostaa. Itselläkin kun on nyt kolme lasta niin on lahjottavia omastakin takaa. ;0) Oman ydinperheen ulkopuolelle hommaamme lahjat siis vain kummilapsille ja omille vahemmillemme.

Vierailija
2/11 |
31.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meilläkin ostetaan joululahjat vanhemmille, kummilapsille ja minun sisarusten lapsille, joiden kanssa vietämme joulun. Mieheni sisarusten lapsia ei siis muisteta.



Mulla on ollut myös vuosia lahjaongelma ja yleensä olen ratkaissut sen jossain tehtaanmyymälässä (Aution Neule, Vendi, Nanso, Finnwear), mistä olen hankkinut kaikille yökkärit, collegepuvut tms jotain mitä on tarjouksessa sattunut olemaan.



Pari viime joulua olen hoitanut simppelisti tilaamalla sisarusteni lapsille yhteisesti heitä kiinnostavan lehden vuosikerran. Toiseen perheeseen Prinsessa-lehden ja toiseen Aku Ankan.



Ehkä myös te voitte hankkia jonkun yhteislahjan eikä jokaiselle omaa. Esim. pelin, lehden, videon tms.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
31.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

että ostamme vain kummilapsille lahjoja jouluna - syntttärinä sit kaikille. Näin ei jouluna tule kaikille edes takaisin ostopakkoja ja keksimistä eikä lahjavuori kasva kerralla hirmuiseksi. Meillä serkuksia on yhteensä 8 kpl iältään nyt 3-20v.

Vierailija
4/11 |
31.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

sovittiin jo muutama vuosi sitten että jokainen ostaa omilleen, eli sen rahan minkä laittais siskon lasten lahjoihin niin sillä rahalla ostaa omalle lapselle lahjoja, tulee varmasti ainakin mieleisiä ja kaikki pääsee stressistä!



Hyvin toiminut meillä, lapsethan ei tiedä kuka lahjat osti vaan pukki tuo ne, joten senkin puolesta hyvä näin.

Synttäreinä ja nimppareina meillä sitten muistetaan lahjoin myös siskojen lapsia.





Jade ja tyty 1v9kk

Vierailija
5/11 |
31.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ostamalla perheiden lapsille yhteisen lahjan, esim. jonkun lapsille sopivan seurapelin esim. Kaninloikka tai sitten jonkun paksun satukirjan, jossa satuja kaikkien mieleen.

Vierailija
6/11 |
01.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä myös sovittu yhteisellä päätöksellä, että vain lapsille ostetaan. Meillä on mieheni kanssa yhteensä kolme sisarusta, serkuksia on kuusi, joista kaksi meidän lasta. Kun lisäksi lahjomme kolme kummilasta ja muutaman ystävän, niin kyllä sitä rahaa jo näihinkin kiitettävästi menee, kun minäkin haluan ostaa kunnolliset laadukkaat lahjat.



Kaikki eivät ymmärrä sitä, että joululahjaa ei hankita kummilapsen sisaruksille, mutta me olemme ajatelleet, että joka lapsella on omat kumminsa ja saman perheen lapsilla yleensä yhtä monta kummia. Meillä siis sisarukset eivät ole lastemme kummeja emmekä me heidän, koska ajattelemme, että tädit ja sedät ovat tärkeitä joka tapauksessa, kummit halusimme ystävistä. Jotenkin huojun vielä siinä, että ostaako lasten kummeille lahjat vai ei. Halua olisi, rahaa ei, joten pitäisi keksiä jotakin kivaa vähällä rahalla, mitä taas osa ihmisistä ei arvosta. Hmm, taidankin laittaa oman aloituksen tästä aiheesta :-)



- tiukkis

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
02.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ikä haarukka 1-6v :) ja kaikkien kanssa ollaan tekemisissä suht usein. Viime joulun alla tein päätöksen, että ostan lahjat vain kummilapsillemme(viidelle). Kerroin suvulle tämän ja toivoin, että hekin muistavat vain omia kummilapsiaan meidän lapsista.



Kaikille tämä sopi hyvin ja kaikki olivat helpottuneita, ettei tarvitse kaikille ostaa. Asia oli rassannut kaikkia, mutta kukaan ei ollut hoksannut ratkaista asiaa.



Sisarusten sekä omien että mieheni perheille olen yleensä ostanut jonkun pienen joulumuiston. Siis yhteisen koko perheelle, vaikka jonkun kynttilän tai leiponut/askarrellut itse jotain.

Vierailija
8/11 |
02.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli lahjat vain kummilapsille, mutta serkkujen vanhemmat eivät suostu... Harmittaa :(

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
02.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

olen kai jossain määrin jouluhullu, ja ostelen lahjoja sisarusten lapsille ja meidän lasten kummien lapsille. Lisäksi vielä aikuisillekin...

Lapsille ostelen useimmiten kirjoja, yritän keräillä niitä ympäri vuoden alennusmyynneistä. Samoin ostelen värikyniä ja -liituja, lisäksi joku värityslehtiö tms. Ei tule niin kalliiksi kuin vaatteet ja lelut. Toki vaatteitakin ostelen, jos löydän sellaisia, joista tiedän tykättävän.

Vierailija
10/11 |
03.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sisarusten lapset (niitä 6kpl) ja meidän omat (3kpl+miehen 1) ja kummilapset (3, pari on jo noita sisarusten lapsia) ovat saaneet lahjansa. Käytännössä rahaa säästää kun:



-Jonkun perheen lapsille (2-3lasta perheessä) ostaa yhteisen pelin tms. yhteistä lahjaksi.

-Ostan lahjat pitkin vuotta alennuksesta (parhaimmat alennukset saattavat olla tyyliin ovh20eur, poistossa sitten 5eur).

-Joskus riittää ihan puuhakirja+värit tai joku hiussetti tms. pientä. Olen yrittänyt pitää ohjenuorana että kunhan on käytännöllistä/tarpeellista.

-Vaatteita en osta vauvaiän jälkeen, sillä harvat lapset innostuvat itse niistä lahjoina ja lapsen/vanhemman makua on vaikea arvioida. Mutta kyllä niitä vaatteitakin saa hyvin alennuksesta.

-Kirjakauppojen alennusmyynnit hyödynnän alkusyksystä. Sieltä saa silloin todella halvalla.

-Lisäksi kolun aina eteen tullessa liikkeiden lopetusmyynnit, sieltä voi saada todella halvalla.

-Omille lapsillemme emme osta niitä " kalliita" lahjoja ollenkaan, halvemmatkin riittävät jouluna. Sitten synttäreillä kun on vaan yksi ostettava lahja, niin ostetaan se kalliimpi.



Muutenkin stressistä säästyy kun hankkii lahjoja pitkin vuotta. Samoin rahanmeno ei tunnu ennen joulua suurelta, kun jakaantuu tasaisesti pitkin vuotta. Tähän toimintatapaani olen päätynyt sen jälkeen kun pari ekaa joulunalusta meni niitä lahjoja ostaessa ja rahanmeno oli suurta. Nyt homma toimii ja rahanmeno ei tunnu suurelta. Enemmän tuntuu rahaa menevän joulun ruokiin (jos vielä useampi henkilö meillä syömässä) ja siihen joulunalusreissailuun jokaiseen paikkaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
03.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaikka välillä stressiä valintojen suhteen pukkaakin. Minä siis kuulun niihin, jotka hankkivat lahjan kaikille, niin omille kuin sisarusten lapsille sekä kummilapsille (vain yksi sisaruksien ulkopuolella). Hankittavaa on siis kahdelle omalle ja 12 muulle. Veronpalautukset menevätkin sitten yleensä niihin, mutta mitäpä siitä. Äitini on ollut aina antava eli antaa lapsilleen vikat roponsakin, joten meillä on kaikkiin sisaruksiin iskostunut tämä tapa.



Aikuisten kesken on sovittu, ettei lahjoja hankita, mutta joskus tulee jotakin hankittua, kun tulee edullisesti jotakin vastaan. Usein aloitan lahjojen keräilyn jo hyvissä ajoin, kuten moni muukin. Pelejä ja koottavia olen hankkinut jo huuto.netistä odottamaan joulua...