Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi ihmeessä työnantajat eivät vaivaudu vastaamaan hakijoille

Vierailija
29.10.2007 |

Ei luulisi olevan suuri vaiva lähettää " kiitos, mutta ei kiitos" -kirjettä. Vituttaa.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
29.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joka vaiheessa aina joku karsiutui...en saanut töitä, mutten saanut myöskään " Kiitos ei" -ilmoitusta.

Vierailija
2/5 |
29.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Entiseen työpaikkaani tuli joka kevät satoja hakemuksia kesätyöhön, vaikka meillä ei ollut mitään ilmoitusta missään. Niistä valittiin 2-3 töihin. Hakemusten lukeminen, haastattelut yms. tehtiin oman työn ohella. Hakemusten palauttaminen olisi pitänyt tehdä ylityönä. Ei kiitos! Muutenkin päivät ovat pitkiä, kun on kokonaistyöaika.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
29.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei voi olla niin kiire, ettei esimerkiksi yhteisjakelussa olevaa sähköpostia voi lähettää hakijoille. Ja mulla kyseessä sellaiset työpaikat, joihin ei hakijoita niin valtavasti ole ollut koskaan. T. ap

Vierailija
4/5 |
29.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

siihen menee aikaa ja vaivaa...ja useat hakemukset tulevat edelleen tavallisessa postissa ja toisilla ei lainkaan sähköpostia niin tulee firmalle turhaan kustannuksia

Vierailija
5/5 |
29.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä se vaan on suuri vaiva kaikille satunnaisille hakijoille ei kiitos-vastauksia lähettää. Samaa mieltä olen siitä, että jos haastatteluun pyydetty ja vielä testaukseenkin lähetetty, silloin kuuluu myös ei kiitos-vastaus laittaa menemään.