Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Terveiset äidiltä joka kaipasi vertaistukea

28.10.2007 |

Ajattelin kirjoittaa kokonaan uuteen viestiin :-)



Kiitos teille kaikille vastanneille! Tilanne on opettajan kanssa selvitetty tyyliin halki, poikki, pinoon eli asioista on keskusteltu asioiden oikeilla nimillä :-) Pojallamme on lähtenyt menemään hieman paremmin, eikä ole enää open tarvinnut antaa pulinakorttia, mutta kyllä edelleen jonkin verran poika kahden muun pojan kanssa tössöttää tunnilla :-/



Olen ollut myös erityisopeen yhteydessä ja saattanut kaikki erityisopen kanssa käydyt keskustelut luokanopettajan tietoon. Kumpikaan opeista eivät ole vielä äärimmäisen huolestuneita poikamme tilanteesta, vaan kyse on ollut nimenomaan siitä että kyseinen käytös on saatettu meidän vanhempien tietoon. Tässä on nyt isi ja äiti käyneet ensiaskeleita pojan vierellä koulunkäyntiin liittyvissä asioissa :-))



Olemme luokanopen kanssa sopineet, että hän pyrkii aina viikon päätteeksi informoimaan miten poikamme kohdalla tilanne kehittyy. Olemme vanhempina varmistaneet sen, että tarvitsisiko poikamme tilanteeseen jotenkin muuten puuttua, opettajien mielestä ei missään nimessä vielä, vaan seurantalinja.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
29.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mukava juttu, että asia alkaa selvitä. Tässä huomaa, miten tärkeää on jutella asioista ihan oikeilla nimillä silmästä silmään;) Eikä se ope ole missään nimessä vanhempien vihollinen vaan tärkeä yhteistyökumppani lapsen kasvatuksessa.



T: Ope

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla