Kuskaisitko miten mielelläsi lähistöllä asuvaa ajokortitonta tuttavaa paikasta toiseen?
On kova pummaamaan kyytiä ja usein kyselee että koska minä olen menossa kauppaan, hän tulee samalla kyydillä. Kyselee usein myös josko voisin käydä kaupassa silloin ja silloin kun hänellä on jumppa ja hän mielellään tulis samalla kyydillä. Ja joskus pyytää kuskaamaan paikasta a paikkaan b. Pyytää myös usein kanssaan esim vaateostoksille kauppakeskuksiin jotta saa kyydin ja seuraa. Bussit kulkee mutta pitää sitä epämukavana ja vaivalloisena. Maksaa bensarahat.
Meillä on tälläinen tuttu ja ottaen huomioon että mulla on pienet lapset ja käyn osapäiväisesti töissä, niin tämä kuskausjuttu on alkanut tuntua rankalta. En ole kuitenkaan viitsinyt kieltäytyäkään kokonaan kuskaamasta, välillä olen kyllä kieltäytynyt yksittäisistä ehdotuksista.
On vielä tapana että käyn lauantaiaamuisin kaupassa ja ollaan sovittu että koukkaan hänet mukaan mennessäni, odottaa tien sivussa. Aina jos en pääsekään siihen aikaan lähtemään niin pitää soittaa tai lähettää tekstari.
Kommentit (6)
Itse en kuskaisi kuin kerran viikossa vaikka kuinka hyvät bensarahat maksaisi. Ja erityisesti jos minä joutuisin sovittamaan menon sen mukaan milloin hän ehtii mukaan, niin en kuskaisi ollenkaan. Jos ystävä tahtoo kyydin kauppaan niin saa luvan olla valmis kun minä olen valmis.
tuo on jo törkeätä hyväksikäyttöä tuttavaltasi. En taatusti kuskaisi noin usein. Miten muuten pitää yhteyttä sinuun? Vain silloin kun tarvitsee kyytiä jonnekin?
tv.3
Niin kauan kun tuo tuttu ei ala " vaatimaan" tiettyyn aikaan kyytiä.
Eli tee ap jatkossa näin, että otat tutun mukaan esim. ruokakauppaan jos olet sinne itse menossa. Mutta älä todellakaan ala käymään kaupassa tuttusi jumppien tmv. mukaan...!
Ja jos aikataulut ahdistavat, sano tutullesi että lähdet lauantaina
klo 10-13 kauppaan, ja että soitat hänelle esim. 30min ennen kun lähdet kotoa. Näin vältyt stressiltä siitä, että " olet myöhässä" ja tuttavasi seisoo räntäsateessa tienposkessa...
Eli mene omien aikataulujsei mukaan 100% ja nappaa tuttsi kyytiin jos samat ajat passaavat hänelle, jos eivät käy, menköön bussilla. (Toki joustoja voi tehdä, jos esim. tarvitsee kerran vuodessa kyydin lentoasemalle tmv.)
Sillä hetkellä kun huomaa että käytetään hyväksi, kannattaa lopettaa. Bensa eikä nafta ole ilmasita meille auton omistajillekaan, ei vaikka se matka olisi sama kaverin kanssa.
Jatkuva kyydin pummiminen ja ilmatteeksi matkustaminen on lokkeilua, johon ei tarvitse suostua.
Toki on välillä kiva auttaa ja tarjota kyytiä sitä tarvitsevalle, mutta jatkuvaa ilmaisen taksikuskin pestiä ei tarvitse kenenkään ottaa.
sillä tavalla että joka viikko samaan aikaan pitää sitoutua