Mitäpä söisit mieluiten lasten synttäreillä?
Taas yhdet edessä, olen aiemmin huomannut että pikkusuolainen menee paremmin kuin makea. Minkäslaista tarjottavaa mieluiten söisit? Entä lapsesi?
Mikä tahansa leivonnainen sujuu, ammatiltani olen leipuri-kondiittori. Suunnitelmissa olisi ainakin rieskarullat, joista tehdään viipaleita, varmaan savuporotäytteellä, sitten sellainen savukalatahna ruisleipäpyörylöiden päälle ja jotain muuta.. Tulee vain itsellä tehtyä aina samoja, joten ois kiva kuulla mistä ihmiset oikeasti tykkää :D
Kommentit (11)
se kuuluu kirjoittaa: Mitä söisit mieluiten lasten synttäreillä?
Paitsi savuporon jättäisin itse syömättä. Jotain pikkupitsoja tai suolaista piirakkaa söisin mielelläni! Suolainen ylipäänsä maistuu paremmin kuin makea, joksi riittää melkein se synttärikakku.
Lapsi (2v.) söisi (ja antaisin) mielellään keksejä, sulhaspiirakkaa, maissinaksuja :)
Ei kyllä vaadi leipurin vikaa :)
Kääräise nakki voitaikinaan ja heitä uuniin. Muksut on tykänneet. Mukaan sinappia ja ketchuppia.
Pikkusuolainen on minustakin parasta tarjottavaa sekä lapsille että aikuisille, toinen mikä uppoaa molempiin näyttää olevan irtokarkit. Karjalanpiirakoita ja munavoita?
Hyviä vinkkejä on tullutkin.
Rieskarullat teen niin, että laitan rullarieskan päälle tuorejuustoa, savuporoa ohuena leikkeleenä, halutessa vaikka persiljaa, sitten rullataan voipaperin avulla niin, että voipaperi tulee kääreeksi. Laitetaan jääkaappiin, siivutetaan ennen tarjoilua 1-2 cm siivuksi. Naposteltavaa :)
Karjalanpiirakoita tahtoo olla melkein joka juhlissa, en tiedä laitanko tällä kertaa. Lisäksi niiden tekemisessä on aika iso työ, kun ennen juhlia saa muutenkin leipoa ;)
ap
Suolaista piirakkaa voisin ehkä tehdä.. Se vain on melko hankalaa lautasten kannalta, suolaista ja makeaa kun ei oikein voi syödä samalta lautaselta. Hmm.
Ap
Vähän suhteellisuudentajua. Hyvältä kuulostaa tarjoilu.
Vierailija:
Suolaista piirakkaa voisin ehkä tehdä.. Se vain on melko hankalaa lautasten kannalta, suolaista ja makeaa kun ei oikein voi syödä samalta lautaselta. Hmm.Ap
En nyt ihan ymmärrä. Meinasitko, että ne kalaleivät ja savupororullat syödään käsistä suoraan, ettei vieraat laita niitä lautaselle? Vai mikä on hankalaa lautasten kannalta?
Eli kakkua/torttua ei välttämättä viitsisi enää syödä samalta lautaselta.
Vierailija:
Eli kakkua/torttua ei välttämättä viitsisi enää syödä samalta lautaselta.
Kyllä ne vieraat pystyy ihan hyvin siitä samalta lautaselta syömään sen kakkupalan, vaikka on joku suolasen piirakan muru alla ;) Ei kannata ottaa liikaa paineita, ap! :D
Meillä on synttärit pian edessä ja noi kuulosti tosi hyviltä!
Mä taas teen erilaisia piirakoita AINA huoh. Aurajuustopiirakka on tehnyt hyvin kauppansa.