Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Hoitoalalla olevat...kuinka kauan määräyskirjoja voi kirjoittaa " putkeen"

Vierailija
22.10.2007 |

eli jos sijaistaa niin kauanko voi kirjoittaa määräyskirjoja ennenkuin on vakinaistettava.

Entäs, jos on ollut talossa vaikka 3 vuotta ja tulee auki hoitajan toimi, saako pitkään ollut sijainen sen automaattisesti (jos on siis pätevä) vai voidaanko se antaa jollekkin toiselle?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
22.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja ei ole automaattisesti sijaisen se paikka. Mutta jos joku on sanottu irti tuotannollisista ja taloudellisista syistä niin se irtisanottu on otettava töihin.

Vierailija
2/7 |
22.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oma äitini on just tilanteessa, jossa hän ryhtyy peräämään oikeuksiaan. HÄnellä on ketjustettu 19 määräyskirjaa, ja välissä hän hoiti jopa avointa virkaa määräaikaisena, ja sille paikalle palkattiin toinen henkilö. Kyseessä on hänen tapauksessaan suoranainen työpaikkakiusaus lähiesimiehen taholta, ja toivon todella, että kyseinen nainen saa mitä ansaitsee.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
22.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

on eri asia jos tekee milloin mitäkin ja vielä avointa virkaa. Riippuu siis määräaikaisuuden perusteesta.

Vierailija
4/7 |
22.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ennen ainakin oli tapana kirjoitella niitä niin, että aina pariksi päiväksi katkaistiin, että lomat paloi siinä. Tehy ainakin on nykyään yrittänyt näihin puuttua, en tiedä millä menestyksellä.

Minun entisessä työpaikassani vakinaiset toimet annettiin pääsääntöisesti ulkopuolisille, hyvin harvoin talon omille pitkäaikaisille sijaisille. Se sai aikaan sen, että useat hoitajat lähtivät muualle töihin. Ensin teet töitä hullunlailla ilman lomia ja olet valmis tulemaan töihin lähes milloin vain ajatellen, että ahkeruudella ja joustavuudella saisi joskus sen vakipaikankin. Ja paskat.

itse olin 7 vuotta pätkätyöläisenä kunnallisella puolella, ikinä en edes haastatteluun päässyt kun paikkoja oli auki. Sain tarpeekseni ja vaihdoin yksityiselle, jossa minut vakinaistetiin puolen vuoden jälkeen. vanhasta työpaikasta on sen jälkeen soiteltu ja lupailtu vaikka mitä.

Vierailija
5/7 |
22.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saatat ensin tehdä jonkun sairauslomaa sitten vaihdetaan tekemään avointa virkaa ja taas äitiysloman sijaisuutta jne. Näin niitä voi ketjuttaa.

Vierailija
6/7 |
22.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siinä on jotenkin sanottu että se parin päivän katko ei riitä enää lomien palamiseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
22.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosin katkoja ei välissä, joten lomat kertyneet. Lasten takia hyvä juttu, joten en ole purnannut, mutten tiedä kuinka laillista on?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kolme kolme