Pneumokokkirokote?
Onko joku rokottanut vauvansa pneumokokkia vastaan? Lehdissä lääkärit näyttävät suosittelevan ja taitaa se olla ehdolla joskus tulevaisuudessa rokotusohjelmaankin, mutta muuten en ole kokemuksia löytänyt samalla tavalla kuin rotavirusrokotteesta, joka on ilmeisen suosittu.
Olisin siis kiitollinen pneumokokkirokotekokemuksista. Samoin tiedosta, paljonko mahtaa maksaa? Missä vaiheessa annetaan ja suun kautta vai pistoksena? Haittavaikutuksia rokotteesta?
Kommentit (4)
Vähän vaihtelee tuo tieto kuinka monta tehostetta pitää ottaa. Riippuu kai missä iässä eka otetaan myös. Itse ymmärsin että vain kaksi pistosta tulisi (Lastenklinikan lääkärin mukaan), mutta pitää vielä lääkäriltä kysyä tarkemmin.
Hinta on aika kova kyllä, n.85e/ annos.
Meillä taustalla keskosuus ja keuhko-ongelmat ym. ja sairaalasta tätä rokotetta sitten suositeltiin influenssarokotteen lisäksi.
Kolme pistosta on tullut, en tiedä tuleeko vielä neljäs jossain vaiheessa... Asumme Aasiassa ja täällä meillä on muutenkin varsin kattava rokoteturva. Hinnasta en tiedä, kun kuuluu meillä työnantajan ottaman vakuutuksen terveyspalveluihin.
Kahdesta ekasta pistoksesta ei tullut mitään sivuvaikutuksia, mutta kolmannesta tuli korkea kuume pariksi päiväksi. Kuume ilmeni vasta 10 päivää rokotteesta, joten en osannut sitä siihen liittää, mutta kun menimme lääkäriin, sanoivat johtuvan rokotteesta ja että on tyypillistä, että reaktio tulee noin myöhään (10-14 päivää rokottamisesta). Lääkärissä otettiin kyllä varmuuden vuoksi myös verikokeet ja nieluviljely muiden syiden poissulkemiseksi.
...tähän mennessä vastanneille, täytynee harkita ja kysellä vielä neuvolassakin asiasta.
Meillä kaikki kolme lasta saaneet pneumokokkirokotteen. Kaksi ensimmäistä saivat pneumokokkirokotteen osana silloisen asuinmaan yleistä rokoteohjelmaa, pienin saanut Suomessa hepatiittirokotetutkimuksen " kylkiäisenä" . Kenellekään ei ole rokotteesta tullut mitään mainittavia sivuoireita, ehkä hieman ärtyneitä ovat rokotuspäivänä olleet. Ja rokote on siis pistos, annetaan kolmena (tai joissain maissa neljänä) annoksena esim. 2, 4 ja 6kk iässä. Hinnasta en osaa sanoa, kun emme " omalla rahalla" ole rokotetta koskaan ostaneet.