Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pelottaako mahdolliset joukkoirtisanoutumiset? Miten sairaiden ja lasten käy?

Vierailija
15.10.2007 |

Minun täytyy sanoa, että itseäni ainakin pelottaa, jos tuollaiset massiiviset irtisanoutumiset todella toteutuvat. Voivatko hoitajat todellakin tehdä tuolla tavoin, eikö pitäisi kuitenkin taata se, ettei kukaan ihminen, vanha tai nuori, joudu kuolemaan rahan takia??

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
15.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyseessä on työtaistelutoimenpide.

Ei hoitaja eikä tehy ole vastuussa potilaista työtaistelun aikana. Vastuussa on kunnat ja viime kädessä valtio, näin sanoo laki.

Jos todella mennään siihen, että hoitajia on irtisanoutunut 12800 niin koko terveydebhuolto järjestelmä lamaantuu. Kaikissa Strategisissa paikoissa ei ole hoitajia esim. labra, röntgen, dialyysi, tehot ja leikkurit. Mistään ei saada koulutettua ja kokenutta väkeä töihin.

Nyt viimeistään on työnantajapuolen ja hallituksen suhtauduttava vakavasti tyhjiin lupauksiin. Hoitajilla on mitta täynnä.

Kyse ei ole ainoastaan rahasta vaan terveydenhuollon tulevaisuudesta.

Mua naurattaa ihmisten narinat, kuinka joku hoitaja voi tehdä näin, se on moraalisesti väärin ajattelevat monet.

Me olemme vaan töissä sairaalassa, se on meidän työpaikka. Työnantaja on vastuussa siitä että homma toimii.

Vierailija
2/2 |
15.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kunnille tulee ihan tajuttomat vastuut, jos antavat tilanteen mennä siihen, että hoitajat todella irtisanoutuvat. Toivottavasti tulevat ajoissa järkiinsä, ettei osa hoitajista irtisanoudu ihan vaan kypsyttyään työnantajan asenteeseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kuusi neljä