tupakointi rivitalon ulko-ovella... help?
eli--mitenkäs se nykyinen tupakkalaki oikein menee?
saako naapuri ihan huoletta kessutella omalla ulko-ovellaan(rivitalo)?
suoraansanoen vituttaa, kun käyvät vähän väliä röökillä ja molemmin puolin taloa, sekä etu-että takaovella, aina ne käryt tunkee suoraan meille.
vai pitääkö minun vaan kärsiä ja pitää ikkunat ummessa? mitähä?
Kommentit (7)
Olisi helpompi sitten sinun pitää savut kotinne ulkopuolella.
pyytää, että polttaisivat vain toisella ovella, niin saisin tuulettaa toisella puolella.
mutta kun naapurin mies on hieman sellainen mulkvisti.. saa varmastikkin muutenkin elämässään mielestään tehdä mitä haluaa, ja polttaa miten haluaa. niin saan varmaan vain haukut ja mulkun maineen:))
täytyy vinkata miehelle et alkaa tekemään tota
Sopeudu, et sä siihen savuun kuole, kun se on kuitenkin vähäistä! Suurin osa haihtuu ilmaan.
Me tupakoimme aikaisemmin ja vaihtelimme paikkaa rivarissa. Se johtui siitä, että jos huomattiin naapurin takaoven olevan auki tai ikkunan auki, mentiin etupihalle. Tai toisin päin. Eli me kyllä pyrittiin aina katsomaan se puoli, mikä sopi parhaiten. Joskus oli molemmissa päissä ikkuna auki, niin sitten käveltiin takapihan perälle tupakalle. Takapiha oli tosi iso ja takana metsä. Tosin kesällähän tämä yleensä ongelma oli. Ei talvisin kukaan tuulettele kovinkaan paljoa. Koskaan asiasta ei puhuttu, mutta yritettiin huomioida, ettei tule sanomista turhasta.
eivät halua saastuttaa tupakansavulla omm asuntoaan sisältä, polttavat ulkona, ja näin kaikki muut saavat kärsiä.
perkele että v*tuttaa tupakoitsijat, jotka voivat turmella toisia miten haluavat!!